vCiekawe co wykrzyczeliby gdyby zobaczyli „tempora” w których my żyjemy i „mores” jakie aktualnie panują ? Bo wiele dziwnych zdarzeń odnotowują kronikarze naszej codzienności. Niektóre już dziś budzą, mówiąc bardzo łagodnie, zdziwienie. A co dopiero będzie po latach ? Politycy z pewnych ugrupowań dają nam coraz lepsze rady jak przetrwać rosnącą inflację i zbliżający się milowymi krokami kryzys. Np. premier rządu RP sugerował, żebyśmy się zabrali za ocieplanie domów, a prezydent RP prosił żebyśmy zacisnęli zęby. Znajomy ostatnio mi opowiadał, że podobno na trasie S3 w kierunku Bałtyku można zauważyć, że Polacy biorą sobie do serca wskazówki polityków. Otóż dostrzeżono stojącą przy drodze jedną z wielu „ grzybiarek”, albo tzw. utwardzaczek pobocza. Niby nic dziwnego. Stoją tam od czasów Mieszka I. Tym razem jednak oferta tej pani dla podróżujących była dużo szersza niż dotychczasowa. Bo oprócz walorów osobistych, mniej lub bardziej atrakcyjnych, miodu, grzybów i jagód, to owa „kobieta pracująca” proponowała także zakup wiązek chrustu do palenia zimą w piecach, kosze mchu do ocieplania domów oraz worki z węglem i cukrem – produktów z których kraj między Bugiem a Odrą słynął i których nagle zaczęło w nim brakować. Trochę trudno było mi uwierzyć w opowieść o asortymencie „grzybiarki”. Ale w końcu uznałem, że u nas nie takie „cuda” się widywało. Niewykluczone, że to moje wahanie wynikało z osłabienia, bo zgodnie ze wskazówkami pewnego ministra ostatnio trochę mniej jem, a do znajomych już nie chodzę na posiłki (co również sugerował ten sam minister). Bo wszystkich już objadłem i nikt nie chce mnie zapraszać. A zresztą moi znajomi, też wzięli sobie rady ministra do serca i sami teraz zaczęli chodzić po swoich znajomych w celach kulinarnych. Ja w każdym razie przez zaciśnięte zęby, zgodnie z sugestią prezydenta RP, wycedziłem kilka słów uznania dla przedsiębiorczej niewiasty i kilka słów niemiłych. Ale nie powiem pod czyim adresem. Nie wykluczone, że głód, brak cukru oraz węgla wpłynęły również na zachowania zwiedzających bardzo popularną atrakcję Świnoujścia, czyli Fort Gerharda.

Otóż kierownictwo tego obiektu publicznie zaapelowało do turystów, aby starali się panować nad chucią i zaprzestali dokonywania czynów nierządnych wewnątrz fortu np. między eksponatami lub w zakamarkach tej zabytkowej fortyfikacji. Można się więc domyślać, że było to zjawisko masowe i bardzo popularne skoro kierownictwo obiektu musiało aż tak zareagować. Wiadomo że na wojnie i w miłości wszystkie chwyty oraz miejsca do uprawiania ars amandi są dozwolone, Ale zagadką pozostaje kto tych ekscesów dokonywał. Czy byli to zwykli turyści, którym nagle udzielił się klimat pomieszczeń i charakter ekspozycji ? Może grupy hippisów, które postanowiły przekuć w czyn swoje główne hasło: „make love not ware”?

A może po prostu padał wtedy deszcz i gdzieś się trzeba było schronić. Padło na fort. A z naturą się przecież nie wygra. Fort jest wtedy takim samym dobrym miejscem do uprawiania miłości jak każde inne. Oczywiście z wyjątkiem m.in. pola minowego, chaszczy z barszczem Sosnowskiego, pieca martenowskiego w hucie, składowiska waty szklanej czy mrowiska. W każdym razie wieść o apelu ze świnoujskiego zabytku obiegła świat. Pewien lokalny poeta ułożył nawet poemat pt. „W Forcie Gerharda miłość wybucha jak petarda”. Nie będziemy przytaczać treści owego dzieła, bo to czysta pornografia przy której kolejne filmy zrealizowane na podstawie prozy markiza de Sade oraz Blanki Lipińskiej („365 dni”) są niewinnymi bajeczkami z mchu i paproci. Z drugiej jednak strony trudno nie poruszyć innej kwestii związanej z tą sprawą. Bo co się najlepiej sprzedaje na świecie ? Oczywiście seks. Można nim wypromować wszystko, a co dopiero zabytkowy obiekt. Może więc zarządzający obiektami historycznymi, których jak ognia i małpiej ospy unikają turyści powinni pójść tą drogą ? Zamiast zabraniać miłosnych igraszek we wnętrzach z całej siły namawiać do nich. Zabytek zostanie wypromowany, pojawią się zwiedzający i jeszcze będzie zysk, bo przecież bilety wstępu kosztują. Iluż niezapomnianych wrażeń może dostarczyć wizyta w historycznym obiekcie. Oczywiście mogą być tez konsekwencje takich uniesień. W USA popularne imiona są często nazwami miast lub stanów w których jego posiadacz lub posiadaczka zostali poczęci np. Dakota. Niewykluczone, że i u nas, po seks turystyce historycznej, pojawiłby się taki obyczaj a na placach zabaw słychać byłoby np. „Wawel nie skacz”, „Malbork baw się ładnie”,

„Cytadela nie rzucaj piaskiem”, albo „Wieliczka nie wybrudź sukienki”. Kolejna wakacyjna ciekawostka ma również podłoże historyczne. O rzut dzidą od Świnoujścia leży Wolin słynący m.in. z Festiwalu Słowina i Wikingów. O rzut toporkiem od miasta leży wieś Wiejkowo. Kilka tygodni temu pewien badacz ogłosił wszem i wobec, że znajduje się w niej grób Haralda Sinozębego - sławnego króla Danii i Norwegii z X wieku. To prawdziwa światowa sensacja ! Nie ma co wchodzić w szczegóły odkrycia. Kto chce znajdzie je łatwo w internecie.

W każdym razie archeologowie z prawdziwego zdarzenia stanowczo zdementowali tę informację. Nic nie wiadomo jak na tę całą historię reagują mieszkańcy Wiejkowa. Czy nie powinni czasem wykorzystać owych 5 minut sławy, które im się trafiły tak nieoczekiwanie? Druga taka szansa wypromowania wsi i okolicy oraz zrobienia biznesu się nie trafi ! Na Zachodzie już „tłukliby” ciężką kasę na królu Haraldzie i miejscu jego spoczęcia. Nawet domniemanym. Bo naprawdę nieważne jest czy on rzeczywiście leży w Wiejkowie czy nie. Ważne, że o wsi mówi się na całym świecie. Na co czeka marszałek województwa zachodniopomorskiego ? Trzeba natychmiast uruchomić specjalne fundusze na błyskawiczne wypromowanie nowej atrakcji regionu ! Druga do Wiejkowa już powinna zostać oznaczona specjalnymi drogowskazami np. w formie wikingowego hełmu z rogami i nazwana „Haraldzką”. Wieś należałoby przekształcić w skansen , mieszkańców poprzebierać w stroje z epoki, rozpocząć produkcję pamiątek z epoki – hełmów, dzid, mieczy, tarcz itp. Do tego ciupagi, breloczki, posążki, obrazy, zabawki, biżuteria, muszle i całe to badziewie jakie można spotkać nad morzem. Musi być dla turystów jakieś widowisko rekonstrukcyjne, historyczno – stomatologiczne, pt. „Sine zęby króla”. Finansowanie zapewniłby NFZ wspólnie z jakimś koncernem produkującym pastę do zębów Bo oczywiście spektakl zawierałby przesłanie, że jednak warto myć siekacze i trzonowe. Kolejną atrakcją byłyby lokalne produkty gastronomiczne np. trunki - wino „Mocny Harald” i piwo „Zimny Duńczyk”, zapiekanki „Krwawy Wiking” lub pierogi z jagodami „Uśmiech Sinozębego”. A może ten temat poruszy Hollywood? Np. Brad Pitt, George Clooney czy Ryan Gosling rozwiązują zagadkę grobowca króla Duńczyków, do tego piękne i niebezpieczne kobiety, szybkie samochody, jakiś Afroamerykanin, Latynos i gej (bo bez chociaż jednego z nich nie kręci się już filmów w USA), ruska mafia, zbrodnia, tajemnica, magia ,paranormalne zjawiska, jakiś przekręt finansowy, wybuchy, pościgi itp.

A wszystko to w Wiejkowie – wsi o której niedługo cały świat się dowie.

 

Prestiż  
Sierpień 2022