Okiem dermatologa

Tajniki domowej pielęgnacji

Coraz chętniej korzystamy z medycyny estetycznej i kosmetologii. Przeprowadzony zabieg zazwyczaj przynosi oczekiwany przez nas rezultat i na nowo możemy się cieszyć dobrą kondycją skóry. Jednakże pielęgnacja na tym się nie kończy. O tym jak prawidłowo dbać o skórę po wyjściu z gabinetu, jakich na co dzień używać kosmetyków pielęgnacyjnych rozmawiamy z dr Kamilą Stachurą, dermatologiem i lekarzem medycyny estetycznej.

Autor

Aneta Dolega

Pani Doktor, jak pielęgnacja naszej skóry powinna wyglądać na co dzień? Czy po wyjściu z gabinetu, należy bezwzględnie słuchać lekarza, czy jednak można robić to na własną rękę?

Należy być świadomym, że wszystkie działania podejmowane w domu, w bardzo dużym stopniu wpływają na końcowy rezultat działań w gabinecie lekarskim. I mówimy tu o dwóch sytuacjach: o prawidłowym wykonaniu bieżących zaleceń lekarza, których rezultatem ma być poprawa kondycji i wyglądu skóry tuż po zabiegu oraz o prawidłowej i długofalowej pielęgnacji domowej. Bezpośrednio po zabiegu, otrzymujemy od lekarza konkretne zalecenia dotyczące tego, w jaki sposób i jak długo należy wykonywać czynności przyspieszające gojenie, co należy robić, aby gojenie przebiegało prawidłowo i czego należy unikać. W zasadzie przy wszystkich procedurach należy pamiętać o niekorzystnym wpływie UV na skórę poddaną zabiegom medycyny estetycznej. W celu uniknięcia niechcianych powikłań, jakimi są przebarwienia, należy być świadomym swojego zachowania po takich zabiegach.

Konsultacja u dermatologa jest potrzebna nawet gdy nie mamy problemów ze skórą. Daje nam wiedzę, chociażby o stanie naszej skóry, o jej potrzebach. Czego możemy dowiedzieć się w trakcie takiej konsultacji?

We wszystkich sytuacjach, jeśli mamy wątpliwości co do stanu swojej skóry, czy jej indywidualnych potrzeb zalecamy wizytę u dermatologa. Nie należy podejmować własnych decyzji lub uzgodnionych z osobami, które nie mają wystarczającej wiedzy do udzielania porad. Często po agresywnych zabiegach medycyny estetycznej zalecane są wizyty kontrolne, jak również zabiegi, które dodatkowo mają wesprzeć zastosowane wcześniej terapie. Zawsze są właściwie dobierane dla konkretnej osoby.

A wszystko po to, by efekty przeprowadzonych kuracji utrzymały się jak najdłużej. Ważna jest również codzienna systematyczna pielęgnacja domowa; kolejność codziennych działań – począwszy od demakijażu odpowiednimi preparatami – zalecane są olejki, pianki do mycia twarzy, następnie codzienne tonizowanie cery. Pielęgnacja dzienna powinna różnić się od tej nocnej, ponieważ kremy na dzień i na noc maja inne funkcje, inne zadania.

Dobrze dobrane kosmetyki to bardzo ważna rzecz. Jakie najczęściej popełniamy błędy w ich doborze?

Aby móc właściwie dobrać codzienną pielęgnację, przede wszystkim trzeba znać prawdziwe potrzeby skóry. Dziś mało kto ma cerę o wyraźnym, podstawowym rodzaju, np. normalną, tłustą czy suchą. Często nie potrafimy zatem prawidłowo dobrać kosmetyków dla siebie. Zwykle towarzyszą jej inne problemy: przebarwienia, pękające naczynka, nadwrażliwość (coraz częściej obserwowana też u osób z cerą tłustą), przedwcześnie pojawiające się zmarszczki wokół oczu, trądzik różowaty itp.

A wszystko to jeszcze zmienia się w zależności od pory roku czy wpływu czynników zewnętrznych i stresu. To bardzo indywidualna kwestia. Dlatego wiele kobiet nie potrafi odpowiednio zdiagnozować swojej skóry i dobrać do niej prawidłowej pielęgnacji. Wiele z nich „skacze” z kremu na krem, inne na lata przywiązują się do jednego, nie zawsze odpowiedniego kosmetyku.

Wspomniała Pani o kosmeceutykach. Jaka jest między różnica między nimi a kosmetykami? W jakich zabiegach są wykorzystywane?

Kosmeceutyki łączą w sobie zalety leków i kosmetyków, a ich nazwa powstała z połączenia kosmetyków oraz farmaceutyków, czyli produktów z apteki. Kosmetyki to produkty przeznaczone do upiększania i pielęgnacji skóry, ciała oraz włosów. Farmaceutyki z kolei to produkty lecznicze o udowodnionym działaniu terapeutycznym. Można je kupić bez recepty. Są one przeznaczone do użytku zewnętrznego i wewnętrznego, bez różnicy na wiek oraz płeć.

Jeśli chodzi o kosmeceutyki, to poza działaniem pielęgnacyjnym, wykazują również działanie lecznicze bądź wspomagające leczenie. W skrócie, to połączenie kosmetyków i leków, a dzięki swoim wyjątkowym właściwościom odgrywają duże znaczenie w m.in. w dermatologii. Prawnie nie istnieje nazwa „kosmeceutyku”, funkcjonuje jedynie w opisach producentów. W związku z tym może być zaliczany zarówno jako kosmetyk, jak i lek – w zależności od substancji aktywnych i działania, które wykazuje. Ich działanie może być efektywniejsze od tradycyjnych kosmetyków drogeryjnych ze względu na wyższe stężenie składników aktywnych, czystszy skład chemiczny oraz zastosowanie w ich składzie substancji stosowanych w farmacji.

Co to oznacza?

To znaczy, że w niektórych przypadkach, kiedy tradycyjne kosmetyki zawodzą, a wspomaganie lekami nie jest jeszcze wskazane, z pomocą przychodzą kosmeceutyki. W bezpieczny i odpowiedni sposób pielęgnują bardziej wymagające cery.

Żeby skóra była w dobrej formie, odpowiednio dobrany krem to nie wszystko. Co jeszcze korzystnie wpływa na jej stan?

Holistyczne podejście, czyli dbanie o cały organizm. Do codziennej pielęgnacji trzeba dodać odpowiednio zbilansowane żywienie, aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu oraz profilaktykę antystresową.

Dziękuję za rozmowę.

 

Dr Kamila Stachura

Prestiż  
Sierpień 2022