Północna Izba Gospodarcza:
mocny i rzetelny głos przedsiębiorców

Północna Izba Gospodarcza – największa biznesowa organizacja działająca na Pomorzu Zachodnim tym roku obchodzi jubileusz 25 lat działalności. To czas aktywnego działania na rzecz nie tylko lokalnych przedsiębiorców, ale również na arenie międzynarodowej. W tym czasie Izba wypracowała pozycję solidnego i wiarygodnego partnera, sprawnie działającego samorządu gospodarczego oraz aktywnego reprezentanta środowiska polskiego biznesu, którego głos jest słyszany i doceniany.

Autor

Dariusz Staniewski

Szczecińska Północna Izba Gospodarcza trafiła w czas budowania samorządu gospodarczego na Pomorzu Zachodnim. Zaczynało się skromnie, ale z wielką determinacją. Region potrzebował stowarzyszenia, które będzie reprezentować interesy rozwijającego się lokalnego biznesu. Odpowiedzią była inicjatywa 60 przedsiębiorców, którzy założyli PIG. Kolejne lata przynosiły prężny rozwój m.in. rozbudowywanie struktury organizacyjnej – powstawanie nowych oddziałów, pozyskiwanie nowych członków oraz poszerzanie zakresu działalności.

Czas aktywnego działania

– Przez te 25 lat mogliśmy zobaczyć, jak mocno zmieniła się gospodarka i przedsiębiorczość. Od raczkującej wolności gospodarczej, eksplozję gospodarczych sukcesów i pomysłów, po pandemię koronawirusa i wojnę w Ukrainie. Żyjemy w bardzo trudnych, ale i interesujących czasach, a nasza instytucja pokazuje, jak ważny jest dla przedsiębiorców sprawnie działający samorząd gospodarczy – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie od 2020 roku.

PIG jest nie tylko największym samorządem gospodarczym w regionie, ale też aktywnie zabiera głos w najważniejszych sprawach dla wszystkich przedsiębiorców. Opinie, uwagi, analizy przygotowane przez jej zarząd i członków są przytaczane przez największe oraz najbardziej opiniotwórcze media w Polsce.

– W ciągu ostatnich trzech lat przygotowaliśmy ich kilkadziesiąt, stanowisk istotnych dla przedsiębiorców. Przeprowadziliśmy kilka kampanii informacyjnych oraz poszerzyliśmy naszą działalność o legalizowanie umów handlowych. Izba stała się także instytucją przewodnią w Unii Izb Odry i Łaby. To wszystko dzięki zaufaniu okazanemu nam przez przedsiębiorców oraz dzięki doskonałej organizacji pracy biura PIG – stwierdziła Hanna Mojsiuk.

Dodaje, że to właśnie czas pandemii był dla Izby szczególnie aktywny. – Nikt nie spodziewał się, że w 2020 roku gospodarka na świecie zostanie właściwie zresetowana. Wiele firm musiało dźwignąć się z poważnego kryzysu. Dla innych ten restart był szansą na rozwój i poukładanie swojego działania na nowo.

Sytuacja była na pewno dla wielu firm trudna. Staraliśmy się być dla przedsiębiorców ważnym i wspierającym partnerem. Ostatnie lata to czas wielkich zmian gospodarczych. Dotychczas mówiło się, że pandemia koronawirusa jest gospodarczym „czarnym łabędziem”. Ja do tej listy dopisałabym również największą od trzech dekad inflację oraz oczywiście wojnę w Ukrainie, która rykoszetem odbija się na wszystkich przedsiębiorcach w Polsce. To wszystko wymaga od nas jako przedsiębiorców solidarności, aktywności i wspólnego głosu w najważniejszych sprawach. Cieszę się, że jest on ważny dla władzy, nie tylko samorządowej – dodaje prezes PIG.

W 2022 roku Izba objęła prezydencję w Unii Izb Odry i Łaby – zrzeszeniu gospodarczym, które obejmuje tysiące firm z Polski, Niemiec oraz Czech. Wcześniej – we wrześniu 2021 roku prezydentem tego stowarzyszenia została wybrana Hanna Mojsiuk, a sekretarzem dr Piotr Wolny, dyrektor biura PIG.

– Prezydencja, to szansa na wypłynięcie na jeszcze szersze wody. Podejmujemy tematy dotyczące nie tylko polskich przedsiębiorców, ale dbamy także o interesy naszych partnerów z Czech i z Niemiec. Zależy nam na tym, by o rozwoju gospodarczym mówiono w Unii Izb nie tylko z punktu widzenia interesów narodowych, ale także efektywnej i skutecznej współpracy gospodarczej – dodaje Hanna Mojsiuk.

Wiele pomysłów, jeden kierunek

Nie ma już miejsca na organizacje gospodarcze, które zajmują się tylko i wyłącznie sobą. Przedsiębiorcy oczekują realnej pracy na ich rzecz. – PIG wychodzi naprzeciw tym potrzebom, czego dowodem jest choćby ilość interwencji, jaka została podjęta przez nasze biuro w ostatnich latach. Działamy także międzynarodowo m.in. w tematach związanych z polsko-niemieckim pograniczem. Nie ma żadnego, ważnego zagadnienia, które umknęłoby naszej uwadze. Kiedy zostawałem prezesem Izby w 2018 roku, to chciałem, by ta instytucja otworzyła się na przedsiębiorców. Udało się. I ta strategia jest kontynuowana i ulepszana, co bardzo mnie cieszy – dodaje Jarosław Tarczyński, wiceprezes PIG.

Spotkania, integracja, wykłady i konferencje, są wpisane w działalność samorządu gospodarczego. Wydarzenia organizowane przez Izbę są zwykle na bardzo wysokim poziomie i przynoszą okazje nie tylko do spotkania, ale i do zdobycia wiedzy czy wymiany doświadczeń. – Izba jest organizmem żywym, wzbogaca się tym, co przyniosą do niej przedsiębiorcy. Cieszy to, że jest nas coraz więcej. To znaczy, że w ciężkich czasach, przedsiębiorcy czują potrzebę zrzeszenia się i obecności wśród ludzi, którzy czują oraz rozwiązują ich problemy – dodaje Mirosław Sobczyk, wiceprezes PIG.

Rola samorządu gospodarczego, jaką pełni Izba w dzisiejszych czasach będzie jeszcze bardziej potrzebna. – Za nami przeprowadzenie zachodniopomorskich przedsiębiorców przez pandemię koronawirusa i zawirowania wojenne w Ukrainie odczuwalne w Polsce. A przed nami widać już zmaganie się nie tyle ze spowolnieniem gospodarczym, ile z realnym kryzysem. To jest wyzwanie na najbliższy okres – wyprzedzające dostrzeganie zagrożeń w prowadzeniu bezpiecznej działalności gospodarczej przez naszych przedsiębiorców. W pojedynkę nikt sobie nie poradzi. Prężnie działający przedstawiciel przedsiębiorców – jakim jest Izba, to zarówno instytucja jak i wartość sama w sobie, w jej działalność warto inwestować. Dzisiejsze czasy wymagają większego angażowania się przedsiębiorców w życie gospodarcze, aby ich głos był słyszalny. Żeby wywierał skuteczny wpływ na poprawę regulacji prawnych, wprowadzanie dobrych praktyk gospodarczych oraz wsparcie pojedynczych podmiotów, które wymagają pomocy – komentuje Michał Wojtas, skarbnik Izby.

– Naszym celem i misją jest integracja środowiska biznesu.

Nasza organizacja od zawsze posiadała charakter otwarty, zrzeszając małe, średnie i duże firmy z całej północnej Polski, prowadzące działalność gospodarczą w sferze produkcji, handlu

usług. Współpraca z Izbą, która pomaga, stoi na straży gospodarczej praworządności, jest wsparciem dla rozmaitych inicjatyw społecznych, daje ogromną satysfakcję. Dzięki wspólnym działaniom wierzę, że PIG nadal będzie jedną z najbardziej liczących się organizacji przedsiębiorców w Polsce – dodaje Magdalena Gajdamowicz, sekretarz Izby.

– Praca na rzecz przedsiębiorców jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i wyzwaniem, stymulowaniem nieustannego rozwoju gospodarczego naszego regionu. Ogromnie się cieszę, że PIG w ciągu 25 lat swojej działalności zdobyła zaufanie nie tylko przedsiębiorców, ale i również władz lokalnych oraz samorządowych, z którymi ma bardzo dobre relacje. Działając wspólnie, możemy więcej – podsumowuje Hanna Mojsiuk, prezes Izby.

 

Prestiż  
Wrzesień 2022