Wspólne Brzmienia: Chór AM & Organek Project

To niezwykła inicjatywa Sylwii Fabiańczyk-Makuch – dyrygentki Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie łącząca tradycje i możliwości chóru z twórczością znanych artystów polskich, przedstawiona w formie barwnego widowiska. W tym roku zespół zaprosił do współpracy kompozytora, wokalistę i autora tekstów, Tomka ØRGANKA, którego twórczość uznawana jest za jedno z największych objawień na polskiej rockowej scenie ostatnich lat.

Autor

Prestiż

Festiwal Wspólne Brzmienia widnieje w szczecińskim kalendarzu wydarzeń kulturalnych od dziewięciu lat, z roku na rok, ciesząc się coraz większą popularnością. Dotychczas chór zaprosił do współpracy: Kubę Badacha, Kayah, zespół Kroke, kabaret Grupę MoCarta, Ireneusza Krosnego, zespół Mikromusic, Skubasa oraz Smolika, Dorotę Miśkiewicz, Grzegorza Turnaua, Artura Andrusa, zespół Fisz Emade Tworzywo, Miłosza Wośko czy też chóry z Ameryki Łacińskiej. W tym roku Chór Akademii Morskiej zaprosił do współpracy kompozytora, wokalistę i autora tekstów, Tomka ØRGANKA. Podczas koncertu zaprezentuje on swoje różne oblicza – poza rockowym brzmieniem, w jego muzyce można odnaleźć również bluesa, sporo brzmień lat ’70, a nawet gitarowe country. To wszystko w towarzystwie niemal 100-osobowego zespołu Chóru Akademii Morskiej.

– Ta kooperacja ma podkreślić ideę Wspólnych Brzmień – projektu, w którym ostateczny efekt współpracy jest często niespodzianką – nie tylko dla publiczności, ale także dla zaangażowanych w niego artystów. Chór wraz ze znakomitymi gośćmi wykona nietuzinkowe, stworzone specjalnie na tę okazję aranżacje, które scalą ze sobą pozornie odmienne gatunki i style muzyczne. Całość dopełnią atrakcyjne wizualizacje, które zagwarantują widzom niepowtarzalne widowisko – zapewniają organizatorzy koncertu.

Podobnie jak w ubiegłych latach, odbędzie się on w Złotej Sali Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, w poniedziałek 24 października. W ramach tegorocznego festiwalu odbędą się także warsztaty z zaproszonymi artystami, specjalistami w dziedzinie muzyki oraz dyrygentką zespołu. Na bazie materiałów zarejestrowanych podczas koncertu, powstanie teledysk-reportaż, będący podsumowanie wydarzeń związanych z tegoroczna edycją Wspólnych Brzmień. Zostanie on zaprezentowany na stronie internetowej chóru, kanale Youtube oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram).

 

Prestiż  
Wrzesień 2022