Okiem dermatologa
Zdrowa skóra na fali

Ciągły rozwój nauki i technologii, spowodował, że fale radiowe znalazły zastosowanie w medycynie, w tym medycynie estetycznej, kosmetologii, ginekologii oraz fizjoterapii. Ich działanie jest znacznie mniej inwazyjne niż np. lasera, który wykorzystywany jest w kilku tych samych zabiegach. O tym, jakie dokładnie mają zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetologii i co dobrego potrafią zdziałać na tym polu, rozmawiamy z dr Kamilą Stachurą, dermatologiem i lekarzem medycyny estetycznej.

Autor

Aneta Dolega

Pani Doktor, jakie zastosowanie w medycynie estetycznej i kosmetologii mają fale radiowe?

W medycynie estetycznej fale radiowe, np. radiofrekwencja, służą przede wszystkim do modelowania sylwetki i poprawy kondycji skóry. Pozwalają na wykonanie liftingu skóry twarzy, szyi i dekoltu bez użycia skalpela. Zabiegi te nie tylko niwelują efekty starzenia, ale działają również zapobiegawczo. Radiofrekwencja zwiększa gęstość i jędrność skóry, redukuje tkankę tłuszczową i cellulit. W ginekologii estetycznej rewitalizuje i odmładza okolice intymne.

Na czym dokładnie polega działanie fal radiowych? I kto może skorzystać z zabiegów z ich użyciem?

Fale radiowe (RF) przenikają przez skórę, w wyniku czego dochodzi do podgrzania tkanek (do temperatury ok. 40-45 st. C). W dermatologii estetycznej wykorzystuje się fale radiowe o częstotliwości od 0,5 do 0,7 MHz. Prawidłowo dobrane są bezpieczne dla skóry i tkanki podskórnej. Aby zapobiec ewentualnemu przegrzaniu skóry, przy zabiegu wykorzystuje się specjalne żele i preparaty ochronne.

Co do samego zabiegu, to pod wpływem energii cieplnej, uporządkowane wcześniej struktury kolagenu i elastyny, ulegają skurczeniu, a następnie ponownemu napięciu. Następuje uruchomienie procesów regeneracyjnych skóry, pobudzenie fibroblastów, a co za tym idzie stymulacja syntezy kolagenu i elastyny. Zwiększa się przepływ krwi poprawiający dotlenienie i odżywienie skóry. Skóra odzyskuje jędrność, wyraźnie poprawia się jej napięcie i owal twarzy, wypłyceniu ulegają drobne zmarszczki, bruzdy i blizny. W wyniku działania fal radiowych zachodzi zjawisko radioforezy, bowiem zwiększa się przepuszczalność błon komórkowych. Fale radiowe świetnie sprawdzą się w przypadku osób, którym zależy na poprawie elastyczności oraz gęstości skóry, poprawieniu owalu twarzy, spłyceniu zmarszczek, zwiększeniu napięcia skóry w okolicach oczu i zniwelowaniu kurzych łapek.

Vivace Rf to jedno z urządzeń wykorzystujących technologię fal radiowych, które znajdziemy w klinice. Jest znakomite w przypadku odmładzania skóry, bardzo precyzyjne, ale też będące alternatywą dla lasera frakcyjnego. Na czym polega jego działanie, jakie daje korzyści naszej skórze oraz czym się różni od lasera?

To urządzenie wykorzystujące radiofrekwencję, mikronakłuwanie i biostymulację światłem LED. Tajemnicą sukcesu technologii Vivace jest zastosowane fal radiowych, które powodują termiczną stymulację skóry właściwej. Ta nagła zmiana temperatury prowadzi do wytworzenia nowych włókien kolagenowych. Głowica emituje światło LED czerwone albo niebieskie, które mają za zadanie przyspieszyć proces gojenia skóry. Bardzo dużą zaletą tego zabiegu jest możliwość wykonywania go przez cały rok, nie zważając na poziom nasłonecznienia. Zabieg ten jest znakomitą alternatywą dla lasera frakcyjnego CO2, gdyż nie wymaga wyłączenia pacjentki z codziennych aktywności nawet na jeden dzień.

Sectum to absolutna nowość, która także wykorzystuje fale radiowe. Ma bardzo szerokie zastosowanie i jest chwalona przez pacjentów. Co dobrego daje w medycynie estetycznej, na co działa i jak?

Sectum jest generatorem wysokiej częstotliwości fali radiowej, przeznaczonym do głębokiego ogrzewania tkanek poprzez podniesienie temperatury tkanek w celu pobudzenia krążenia, zmniejszenia widoczności cellulitu, zagęszczenia skóry. Wykorzystuje głowice Face i Body w celu dostarczania wysokiej częstotliwości energii elektrycznej do tkanek. Aplikator Face wskazany jest do stosowania w zabiegach dermatologicznych, do nieinwazyjnych zabiegów na umiarkowane oznaki starzenia, zmarszczki, kurze łapki. Aplikator Body jest wskazany do zmniejszenia obwodów ciała i nieinwazyjnej lipolizy (rozpadu tkanki tłuszczowej) na obszarach problematycznych.

Sectum wykorzystujemy również w ginekologii i chirurgii. Jakie daje korzyści pacjentom?

Dodatkową funkcją tego zabiegu jest diatermia wykorzystywana w chirurgii jednego dnia i ginekologii. Pozwala ona na precyzyjne cięcie tkanek z jednoczesnym zamykaniem drobnych naczyń, co ogranicza pojawienie się siniaków. Podobnie jak w przypadku każdej innej części ciała, okolice kobiecych narządów płciowych starzeją się i są podatne na wiele czynników, takich jak zmiany hormonalne, ciąża, menopauza, wahania masy ciała oraz intensywny sport. Zwiotczenie, utrata jędrności powodują podrażnienia lub częste infekcje. Sectum znajduje zastosowanie również w ginekologii. Powstał nawet specjalny protokół – NROSE łączący technologię Sectum z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Jest on dedykowany pacjentkom, które pragną poprawić komfort życia nie tylko intymnego, ale również codzienne funkcjonowanie zaburzone przez na przykład wysiłkowe nietrzymanie moczu. Podsumowując, to najnowocześniejsze rozwiązania z zastosowaniem technologii opartych o fale radiowe.

Dziękuję za rozmowę.

 

Dr Kamila Stachura

Prestiż  
Wrzesień 2022