Odkrywanie ukrytego

Obrazy, których można posłuchać, szafa, która prowadzi (dosłownie) do magicznego świata, miotła do zamiatania problemów pod dywan, pokój wypełniony po sufit książkami i ściany, które mają uszy… To tylko fragment niezwykłej ekspozycji, której możemy być uczestnikami odwiedzając galerię sztuki TWORZĘ SIĘ w Domu Kultury 13 Muz.

Autor

Aneta Dolega

Ukryta Wystawa jest zaproszeniem nie tylko do zabawy, ale również do kontemplacji. Poprzez poszukiwanie i uważność, dzieci i młodzież, ale także niejednokrotnie dorośli, odkrywają świat sztuki, a w nim takie zagadnienia jak: minimalizm, biel w sztuce, kamuflaż, ukryty przekaz. Galeria jawi się tutaj jako miejsce rozpalające umysł, wywołujące emocje i inspirujące. – Tym razem zamieniliśmy TWORZĘ SIĘ w typową galerię „white cube” – odizolowaną od świata, białą przestrzeń. Przy pomocy oszczędnych środków i prostej formie, trochę na przekór nadmiarowi dzisiejszego świata – mówi Paulina Ratajczak, kuratorka i pomysłodawczyni projektu. – Wspólnie z zaproszonymi artystkami i artystami, pragniemy rozbudzić ciekawość, zachęcić do odkryć i poszukiwań, w myśl hasła: „Ciekawość – pierwszy stopień do rozwoju”. Ukryta Wystawa jest również pretekstem do mówienia o rzeczach ważnych: ukrytych historiach, obalaniu stereotypów, wstydzie, wykluczeniu i nietolerancji, ale też o poszukiwaniu prawdy, odkrywaniu siebie oraz „zdejmowaniu masek”. To co zamiecione pod dywan, ukryte w szafach, zepchnięte i wyparte ma teraz głos!

W ekspozycji wzięła udział grupa świetnych artystów: Karolina Gołębiowska, Dominika Wyrobek, Agata Wolniewicz, Joanna Bronisławska, Marek Mierzejewski, Karolina Breguła, Katarzyna Mierzejewska, Izabela Plucińska, Paweł Kula, Maria Kula, Michał Bałdyga, przy współpracy równie zacnego grona: Wojtka Biernawskiego, Marcina Struglińskiego, Tomasza Gacka, Oskara Ejsmonta, Remigiusza Sudy, Szymona Herbusia i Grupy Filmowej „Kino Svoboda”.

Więcej informacji na temat wystawy i galerii: www.tworzesie.pl.

 

Prestiż  
Listopad 2022