Dzień dobry,

Po ciąży pojawiły mi się na skórze twarzy ciemnobrązowe plamki. Są one szczególnie widoczne w okolicy czoła oraz w okolicy górnej wargi. Czy są sposoby na usunięcie tego typu zmian? Bardzo proszę o poradę.

Pozdrawiam, Justyna

Pani Justyno, okres ciąży oraz karmienia piersią jest czasem wielu zmian zachodzących na poziomie gospodarki hormonalnej. Ciemnobrązowe plamki, które w Pani przypadku pojawiły się w okolicy czoła oraz górnej wargi to prawdopodobnie zmiany barwnikowe o charakterze melasmy, która wynika z zaburzeń w procesie wytwarzania i rozkładania barwnika — melaniny w skórze. W ciąży podwyższone stężenie hormonów może indukować i nasilać te zmiany. Dodatkowym czynnikiem wywołującym jest promieniowanie słonecznie, dlatego szczególnie istotne jest całoroczne stosowanie preparatów z odpowiednio wysokim filtrem przeciwsłonecznym, minimum SPF 50. W naszej klinice oferujemy wiele możliwości terapii tego typu zmian. Najczęściej stosujemy laseroterapię selektywną do zmian barwnikowych oraz wiele terapii skojarzonych z laseroterapią i impulsowym źródłem światła. Przykładem takiej terapii skojarzonej jest zabieg Photofabulous. Sama procedura jest dwuetapowa, gdzie w pierwszej kolejności wykorzystujemy głowicę IPL o odpowiednio dobranych długościach fal, następnie przechodzimy do procedury z użyciem nieablacyjnego lasera frakcyjnego, który będzie stymulował głębokie warstwy skóry do przebudowy. Terapia zmian o charakterze hiperpigmentacji zawsze poprzedzona jest szczegółową konsultacją oraz badaniem wizjograficznym.

Pozdrawiam, dr n.med. Piotr Zawodny

Doktorze,

Moim problemem są cienie pod oczami, mam je od zawsze i stanowią mój ogromny kompleks. Ludzie z otoczenia zwracają uwagę na niezdrowy wygląd mojej twarzy. Czy istnieją jakieś zabiegi, które są w stanie poprawić wygląd okolicy oka?

Emilia

Pani Emilio, skóra wokół oczu jest bardzo cienka i charakteryzuje się stosunkowo niewielką ilością tkanki tłuszczowej oraz prawie całkowitym brakiem gruczołów łojowych. Dodatkowo proces starzenia w okolicy oka przebiega znacznie szybciej w porównaniu do pozostałych obszarów twarzy. Bardzo często w swojej pracy obserwuje u pacjentów zanik tkanki tłuszczowej w okolicy oka. W efekcie czego naczynia krwionośne są znacznie bardziej uwidocznione, co daje wrażenie podkrążonych oczu i niezdrowego, zmęczonego wyglądu twarzy. Zabiegi, które znacznie przyczyniłyby się do uzyskania oczekiwanego efektu to zastosowanie uzupełnienia objętości kwasem hialuronowym lub przeszczep własnego tłuszczu i komórek macierzystych. Poprawę objętości uzyskamy zarówno kwasem hialuronowym jak i własnym tłuszczem, lecz najlepszą i najbardziej naturalną poprawę kolorytu da nam przeszczepiony własny tłuszcz. Kolejne proponowane przeze mnie zabiegi poprawiające wygląd skóry i dające efekt „wypoczętego oka” to odpowiednia laseroterapia frakcyjna i mezoterapia igłowa odpowiednio dobranymi preparatami stymulującymi.

Pozdrawiam, dr n.med. Piotr Zawodny

 

Prestiż  
Listopad 2022