Cesarzowa prokrastynacji

Autor

Anna Ołów-Wachowicz

Taki termin jak odwetowa prokrastynacja istnieje naprawdę, sprawdziłam. Istnieje np. odwetowa prokrastynacja snu. To jest odkładanie momentu pójścia spać po to, żeby móc robić wszystko na co nie ma się czasu w ciągu dnia. Źródła naukowe mówią, że dotyczy to głównie pracujących rodziców, dla których spędzanie nocy na czytaniu, grach czy oglądaniu filmów bywa jedynym sposobem na odzyskanie kontroli nad swoim czasem.

No ba. I ja to szanuję, ja to jak nikt rozumiem, albowiem jak nie przez Empik to przez HBO czy inne Netfliksy prokrastynuję jak jasna cholera. Dzień w dzień i od święta – od święta zwłaszcza. Tylko za grami nie przepadam, odkąd przestałam używać Nokii, na której można było grać w węża. Pamiętacie węża? Jeśli tak, to jest już pora zrobić sobie pewne badanie, o którym w dalszej części.

Notoryczne odwlekanie momentu, kiedy już naprawdę muszę, trochę mnie w sumie zaniepokoiło, bo zaczynam już osiągać poziom mistrza. Tak jak z pisaniem tego felietonu. Miał być na jutro, a nie powiem która jest godzina, a jeszcze przede mną prawie pusty dokument na ekranie i tylko kursorek pika mi tu wnerwioną kreseczką.

Naukowe źródła tłumaczą, że to bardzo jest niedobrze, jak się tak prokrastynuje, bo można się wpędzić w kłopoty. Zawalić robotę, zaspać na zajęcia, zapomnieć oddać bąbelka do placówki oświatowej, czy zalec z PIT-em albo przegapić termin gastroskopii od drugiego końca. Też na pro. Konieczna, jeśli pamiętacie Nokię z wężem.

Jest takie mądre zalecenie, że trzeba przede wszystkim ćwiczyć zarządzaniem czasem. Stosować techniki ułatwiające realizację obowiązków i rozkładanie działań. Słynne Pomodoro (metoda bloków czasowych, w których pracujesz i odpoczywasz) czy prowadzenie dziennika ułatwiają podział zadań na mniejsze części.

W tym momencie i Państwo, i ja uśmiechamy się z politowaniem. Jak się np. ma dzieci, to sobie można planować, nawet w dzienniczku z wołowej skóry o złoconych brzegach. I tymże dzienniczkiem będzie sobie potem można podeprzeć głowę opadającą po całym dniu pełnym nieplanowanych zajęć. Przykład:

Jest godzina 6.15, dzwoni budzik. Wstaje się ciężko, bo wczoraj się dokończyło piąty sezon serialu, bardzo ładnie, bez odkładania – od razu sześć odcinków. Na dworze ciemno, bo jest styczeń. I nie ma prądu. Bo jest styczeń w Polsce, to się zdarza. Pobudka i inwentaryzacja pozostałych domowników wykazuje, że starsze jest zachrypnięte i ma gorączkę, młodsze jest zasmarkane i ma gorączkę, małżonek jest nieznośny i ma gorączkę, a pies się zesikał.

W przełożeniu na zaplanowany na dziś wyjazd na konferencję, ogarnięcie lekarza i apteki, konieczność oddania zlecenia najpóźniej dzień po powrocie oraz wizytę siostry, wpadającej w odwiedziny w drodze do Berlina w piątek (bo akurat na trasie do Berlina Szczecin często wypada po drodze, w przeciwieństwie do reszty świata i Polski) – no już sobie racjonalnie można planować, prawda. Pomodoro bardzo słabo wychodzi w takiej sytuacji.

Nie zawsze jest tak, że grypa pogania sympozjum w Koluszkach, a wywiadówka dentystę. Jeśli wszyscy chodzimy do szkoły i pracy to wystarczy, że muszę młodsze zawieźć z Niebuszewa na basen w „Błękitnej” i już jest pozamiatane, dzień się skurczył. Jeśli chcemy, żeby dom nie zarósł mchem i paprocią, to nawet przy normalnym współudziale mojej drugiej połowy jest co robić.

Jeśli chcę mieć czystą koszulę na jutro i chciałabym coś zjeść, to nie da się tak zaplanować dnia, żeby jeszcze starczyło na spokojnie wypicie herbaty i poczytanie. Nawet spacer z psem często odbywa się w pośpiechu, bo nie starczyło dnia.

I wtedy z odsieczą przybywa odwetowa prokrastynacja. Kiedy już wreszcie wokół mnie cichną oznaki domowego życia, wszyscy pójdą spać i zapanuje nieprzerywany święty spokój, wtedy na scenę wjeżdżam w puchatych kapciach ja. Cesarzowa prokrastynacji. Anektuję kanapę i wszystkie koce oraz pilota. Nikt mi nie wyszarpuje poduch spod pleców ani nie chce pić, siku, innego kanału, rachunku, kredki, kwitka, kwiatka. Nic. Śpią, są wyeliminowani. Mogę sobie teraz zarządzać dowolnie czasem i praktykować Pomodoro, zwłaszcza jak jeszcze trochę z obiadu zostało. Nawet na zimno.

Poczytam, obejrzę, poscrolluję, popiszę, poszukam. Jak cudownie. I tak północ mija, a ja niczyja. Czy nie bosko.

Otóż nie. Niestety, badania donoszą, że jest to powszechne na świecie zjawisko. Odwetowa prokrastynacja snu sprawia, że miliony Chińczyków się nie wysypiają i wloką do roboty jak zombie. To konsekwencja tamtejszego systemu pracy 996. U nas to numer alarmowy antyterrorystyczny, a u nich system pracy od dziewiątej do dwudziestej pierwszej przez sześć dni w tygodniu. Jak taki Chińczyk chce mieć prywatność, hobby czy romans, to nie ma bata, musi zarwać noc.

Oj. Zabrzęczał mały dzwoneczek alarmowy w mojej głowie. Czerwona lampeczka zaczęła mi świecić: Chińczyk nie kładzie się spać, żeby nie wstawać. Bo wtedy zaczyna się kolejny koszmarny dzień chomika w kołowrotku. Jest mi w tym momencie lekko szkoda narodu chińskiego, choć sympatyzuje z innym dużym krajem, którego ostatnio nie lubimy i może mu się i należy. Niepokoi mnie to jednak, bo ja też nie chcę być chomikiem.

Lubię swoją pracę. Ale po ośmiu godzinach, jeśli chcę sprostać wszystkim obowiązkom i mieć jeszcze dla siebie czas na rzeczy, które lubię, które mnie relaksują, albo rozwijają, muszę urwać co nieco ze snu. Albo zadbać o zdrowie i kondycję na następny poranek i położyć się spać z kurami, żeby zachować limit godzin potrzebnych na regenerację. Trzeciej opcji nie ma, bo weekend się nie liczy, to za mało. Na weekend mam już poodkładane tyle rzeczy do nadrobienia, że dwa dni nie wystarczą.

I dlatego, dopóki nasi pracodawcy nie wprowadzą czterodniowego tygodnia pracy, albo dopóki nie zostanę drugą J.K. Rowling i nie będę olewała pracy etatowej, będę musiała pozostać cesarzową odwetowej prokrastynacji.

Felieton skończony, idę spać. Jutro ja i 1.412 miliarda Chińczyków musimy wstać do roboty, a będziemy w mordę niewyspani.

 

Prestiż  
Styczeń 2023