Solidarność w rytmie hip hopu

Brawurowo zrealizowany i zagrany musical polityczny „1989” to wspólna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Spektakl, który opowiada o Solidarności (libretto oparto o najważniejsze fakty z tego fragmentu naszej historii, m.in. strajki z 1980 roku, porozumienia sierpniowe, stan wojenny, internowanie Lecha Wałęsy) inspirowany jest strukturą amerykańskiego musicalu „Hamilton”. Podobnie jak tam, także i tutaj w warstwie muzycznej dominuje hip hop i rap. Autorem muzyki do „1989” jest kompozytor, a także jeden z najlepszych polskich producentów hip hopowych w polsce Andrzej „Webber” Mikosz.

Autor

Aneta Dolega

Jak trafiłeś do tego projektu? Jak to się zaczęło?

Do projektu trafiłem poprzez zaproszenie od Kasi Szyngiery – reżyserki „1989”. Chwilę później poznałem się z resztą ekipy – z Marcinem Napiórkowskim i Mirosławem Wlekłym, którzy wprowadzili mnie w swój pomysł na „1989”. Pierwsze piloty, które miałem okazję usłyszeć, zdawały się potwierdzać moje największe obawy odnośnie tego rodzaju projektu – czy nie będzie to kolejna nie najszczęśliwsza próba przeniesienia rapu na deski teatru, oraz czy uda nam się wynieść to na dobry poziom. Spodobała mi się jednak energia płynąca od nich i postanowiłem zaryzykować.

Najtrudniej było zacząć, początkowe mariaże muzyczno-tekstowe nam nie wychodziły najszczególniej, podszedłem bardziej koncepcyjnie do sytuacji i zaproponowałem, by utworem flagowym Wałęsy, z racji jego zawodu, nawiązać do stylistyki oldschoolowych beatów, do których b-boye zwykli tańczyć electro i taką propozycję muzyczną przedstawiłem reszcie. Marcin podchwycił ten koncept, zgłębił klasykę – 2 Live Crew, Grandmaster Flash, Run D.M.C., napisał w tej stylistyce i tak powstał pierwszy utwór do tego musicalu. Nadmienię jeszcze, że w międzyczasie udało mi się przekonać ekipę, by dołączył do grona redakcyjnego raper Bober – wielokrotny zwycięzca bitew freestylowych w Polsce, który poza redakcją tekstów, czuwał nad aktorskim ich wykonaniem i sprawdził się w tej roli doskonale.

Skąd czerpałeś inspiracje w trakcie komponowania muzyki? Robiłeś risercz historyczny, czy miałeś już narzucone przez reżyserkę tematy?

Jeżeli chodzi o tematykę utworów, to ta była narzucona od grona redakcyjnego. Często rozmawialiśmy o tych utworach, próbowałem uchwycić z tych rozmów jakiś zarys emocjonalny, jaki powinien towarzyszyć danej piosence. Ja z kolei starałem się swoją muzyką, lub też w nawiązaniach w niej zawartych, inspirować grono piszące tekst, i w ten sposób wypracowaliśmy sobie tzw. „workflow”. Czasem bywało też tak, że padały muzyczne inspiracje od ekipy tworzącej, a ja starałem się odnieść na swój sposób, do ich pomysłów.

W kwestii prac badawczych do tego projektu, to tę pracę wykonała Kasia Szyngiera z Marcinem Napiórkowskim i Mirosławem Wlekłym – oni przeprowadzali wywiady z bohaterami tego spektaklu, gromadzili źródła. Ja już bazowałem na tym, co otrzymałem od nich. Próbowałem ten świat przełożyć na świat muzyczny. Zależało mi bardzo na tym, żeby zarówno w tekście, jak i muzyce pojawiało się trochę mniej lub bardziej oczywistych nawiązań do muzycznej sceny, kultury. Duże „propsy” tu ślę do Marcina Napiórkowskiego, który się uparł, że to napisze, ale też za jego otwartość i uważność w tej kwestii i pokorę w przyjmowaniu bardzo wielu, często gorzkich uwag. Z każdym tekstem widać było jego ewolucję w tej materii – miałem co raz mniej uwag albo nie było ich wcale.

To nie jest Twoja pierwsza praca w teatrze, stworzyłeś muzykę m.in. do „Balu Manekinów” w szczecińskim Teatrze Polskim. Czym ten rodzaj komponowania różni się od tego czym zajmujesz się na co dzień. Myślałeś kiedykolwiek, że będziesz tworzył na potrzeby teatru?

Tak, to prawda. Zrobiłem też muzykę do spektaklu „Tschick” w reżyserii Marka Gierszała, również dla Teatru Polskiego w Szczecinie. Odpowiadając na drugą część pytania, to nie, nie myślałem, że kiedykolwiek będę robił coś dla teatru, ale kiedy zaczynałem moją zabawę z muzyką, to nie wyobrażałem sobie się, że osiągnę choćby 10% tego, co udało mi się osiągnąć, a jakby ktoś mi powiedział, że 20 lat później będę współtworzył musical, to uznałbym, że ów delikwent porusza się po wysoce abstrakcyjnym strumieniu świadomości. Jeżeli chodzi o różnice w pisaniu muzyki, to za wiele ich nie ma, dla mnie istotne w tworzeniu jest to, że widzę w tym jakiś sens, cel. To było też dla mnie superważne we współpracy z Adamem (Łoną) – gdzie oprócz poczucia, że robię muzykę i się rozwijam, odnosiłem wrażenie, że przekazuję w tym to „coś więcej”, sens.

Musical w rytmie hip hopu, rapujący aktorzy. Na czym polega fenomen hip hopu, że tak świetnie się sprawdza w teatralnym wydaniu?

Trudno mi ocenić, czy w każdym przypadku to wypada świetnie. Sam rap, o ile zrobiony jest dobrze, jest bardzo otwartą formą – narzędziem, które może przyczynić się do wzmocnienia komunikatu, albo usprawnienia samej komunikacji w różnych przestrzeniach, również w języku teatru.

„1989” opowiada o najważniejszym momencie we współczesnej historii Polski. Byłeś wtedy dzieckiem. Jak pamiętasz tamten czas? Jak spostrzegasz tamte wydarzenia teraz, z punktu widzenia dorosłej osoby a także artysty mieszkającego w obecnej Polsce?

Mój tata zawsze był żywo zainteresowany sytuacją społeczno-polityczną w naszym kraju. Myślę, że po nim odziedziczyłem to zainteresowanie. Tamten czas pamiętam mgliście, pamiętam pochody pierwszo majowe, pamiętam późniejsze wydarzenia – debatę Lecha Wałęsy z Aleksandrem Kwaśniewskim, studio telewizyjne goszczące niezwykle młodych wówczas polityków – Donalda Tuska, braci Kaczyńskich, Korwina-Mikkego.

Z perspektywy czasu, a zwłaszcza w ujęciu obecnej sytuacji geopolitycznej w naszym sąsiedztwie, myślę, że udało nam się dokonać czegoś niewiarygodnie wyjątkowego, nie zapominając przy tym, że na wielu płaszczyznach ten sukces był dla wielu gorzkim, kosztownym doświadczeniem, to jednak był to nasz zbiorowy sukces i moglibyśmy być z tego tytułu bardziej dumni. Może jeszcze przyjdzie na to czas.

Odnoszę wrażenie, że artyści u nas są podzieleni co do tematyki, którą porusza w swojej twórczości. Mam na myśli ludzi związanych z muzyką, ale też z teatrem. W przypadku polityki to trzeba poruszać takie tematy czy raczej nie?

Każdy powinien podejmować tematy zgodnie z własnym sumieniem. Wielokrotnie spotykałem się z głosami, że to przede wszystkim artyści powinni zabierać głos w takich sytuacjach, często to słyszę od osób, które prowadzą swoje biznesy i z obawą przed utratą części klientów sami nie podejmują żadnego czynnego zaangażowania. Niestety, ten pozorny komfort jest naszą zgubą. Nie odkryję raczej Ameryki twierdząc, że bez kolektywnego zaangażowania i poniesienia kosztów za tym idących, żadnego przełomu by nigdy nie było.

Wasz spektakl odnosi sukcesy. Nie tylko chwalą go krytycy, ale przede wszystkim publiczność. Jak się z tym czujesz?

Powoli to do mnie dociera, choć prawdę powiedziawszy nadal jeszcze nie dowierzam, że to się udało. Cieszę się, że miałem okazję współtworzyć ten projekt. Dzięki niemu poznałem wielu wspaniałych ludzi – całą ekipę z pokoju 112 - kocham i pozdrawiam.

Na koniec, według Ciebie, dlaczego warto obejrzeć „1989”?

Na „1989” warto się moim zdaniem wybrać dlatego, że opowiada o naszej najnowszej historii w dość nietypowej formie, porusza też kwestie dotyczące tamtych czasów, których na próżno szukać w dotychczasowej narracji.

Polecam wybrać się w podróż do 1989 roku z świetną ekipą aktorsko-taneczną, jak ta ze „Słowaka”, takiego który umeblowała Milena Czarnik (scenografia), oświetliła Paulina Góral, przyprawiła o ruch Basia Olech (choreografia) i wyreżyserowała Kasia Szyngiera. Teksty do utworów napisali: Marcin Napiórkowski, Patryk Bobrek (Bober), Łona i Antek Sztaba.

Dziękuję za rozmowę.

 

Prestiż  
Styczeń 2023