Boskie Przedwieczne

Pyszne, wszechwładne i kapryśne. Wzbudzające cześć, uwielbienie, trwogę i miłość. Otoczone alabastrem, lapis lazuli i diamentami pod dachami z hebanu i złota. Owiane kadzidłem, mirrą, namaszczane drogocennymi olejami. Pradawne boginie, kolejne bohaterki „Projektu Kobiety”, który od lata realizuje, zakochany w kobietach, fotograf Maksymilian Ławrynowicz. Wizerunki tych boskich istot będzie można oglądać na żywo na wystawie zatytułowanej „Przedwieczne”, która w warszawskiej Hali Koszyki wystartuje 21 marca. Fragment tego niezwykłego projektu, publikujemy na naszych stronach.

Autor

Aneta Dolega

– „Przedwieczne” to powrót do prastarych korzeni ludzkości, kiedy to kobiecy pierwiastek był czczony jako świętość najwyższa – mówi. – Pomysł odtworzenia legendarnych bogiń przyszedł do mnie naturalnie. „Projekt Kobiety” realizuję od niemal dekady i zawsze powtarzałem, że kobiety to naturalne źródło inspiracji dla artysty.

Projekt obejmuje wizerunki bogiń tak pradawnych, że prawie już zapomnianych. – Selekcja postaci była bardzo długim i trudnym procesem. Swoje wybory oparłem o cykl „Mitologie Świata” Wydawnictwa Artystycznego i Filmowego. Cykl ma ponad 20 tomów i nie jest wydawany od dekad – samo pozyskanie każdej książki było wyzwaniem – niektóre udało się kupić po 5 złotych, inne po 300 złotych, ale ostatecznie udało się. Wszystko trwało rok. Dzięki temu oprócz znanych bogiń greckich poznamy postaci z wierzeń starożytnej Korei, Chin, Anatolii czy Celtów.

Każda postać otrzymała własną przestrzeń graficzną dzięki współpracy forografa z konceptem Walltime Studio. – Do kilku postaci tła stworzyli również indywidualni artyści: malarze, graficy, twórcy kolażu jak np. szczecinianka Ewa Kaziszko, których zaprosiłem do wspólnej pracy nad zdjęciem i których podpisy widnieją na fotografiach. Opisy każdej z postaci napisała Joanna Laprus – pisarka oraz redaktor naczelna wydawnictwa Świat Książki.

Twarzą tej części projektu została Dorota Gardias, która otworzy również wystawę. W projekcie wzięły udział: Misheel Jargalsaikhan, Barbara Kurdej-Szatan, Ewa Minge, Aleksandra Hamkało, Aleksandra Kisio, Kamila Syga, Ewa Halina Rich, Julia Kamińska, Katarzyna Kołeczek, Sylwia Koperska, Kamila Kamińska, Marcelina Leszczak, Agnieszka Mrozińska, Anna Jarosik, Aleksandra Szwed, Agnieszka Niedziałek, Vanessa Aleksander, Kim Ngujen, Magdalena Bereda, Anna Karczmarczyk, Lady Perse, Beata Dethloff, Agata Frankowska.

Razem zagłębmy się więc w starożytne mitologie całego globu, sięgnijmy do zarania cywilizacji i spójrzmy na boskie Przedwieczne.

 

NINTU

MITOLOGIA STAROŻYTNEJ MEZOPOTAMII

pramatka wszystkich bogów, najstarsze bóstwo ludzkości

MODELKA: DOROTA GARDIAS

BIŻUTERIA: LEWANOWICZ

MAKIJAŻ: MAGDALENA KAPUŚCIŃSKA

CZEPIEC: MAKSYMILIAN ŁAWRYNOWICZ

GRAFIKA: NATALIA KUBICA \ WALLTIME STUDIO

ATENA

MITOLOGIA STAROŻYTNEJ GRECJI

dumna bogini sprawiedliwej wojny

MODELKA: ALEKSANDRA KISIO

FRYZURA: TOMASZ MADEJSKI

MAKIJAŻ: MAGDALENA KAPUŚCIŃSKA

KOSTIUM: KATARZYNA KONIECZKA

GRAFIKA: EWA KAZISZKO

COATLICUE

MITOLOGIA STAROŻYTNYCH AZTEKÓW

nienasycona, krwawa bogini życia i śmierci

MODELKA: LADY PERSE

BIŻUTERIA: LEWANOWICZ

MAKIJAŻ: MAGDALENA KAPUŚCIŃSKA

KOSTIUM: MARTA TROJANOWSKA

CZEPIEC: MAKSYMILIAN ŁAWRYNOWICZ

GRAFIKA: MAKSYMILIAN ŁAWRYNOWICZ

DEWI

MITOLOGIA STAROŻYTNYCH INDII

potężna saktyjska bogini, pani świata

MODELKA: EWA MINGE

FRYZURA: AGATA WILCZEK

MAKIJAŻ: MAGDALENA KAPUŚCIŃSKA

BIŻUTERIA: LEWANOWICZ

GRAFIKA: NATALIA KUBICA \ WALLTIME STUDIO

Prestiż  
Marzec 2023