Kolagen intymnie
Kolagen naturalnie występuje w naszej skórze. Kiedy z wiekiem zaczyna go ubywać, nasza skóra się starzeje. W medycynie estetycznej zabiegi oraz preparaty, których zadaniem jest uzupełnienie lub pobudzenie tego ogromnie ważnego składnika naszego organizmu, są powszechnie stosowane i cieszą się dużą skutecznością. Okazuje się, że kolagen ma także dobroczynne właściwości regeneracyjne i lecznicze, jeśli chodzi o ginekologię estetyczną. O jego zaletach i zastosowaniu mówią, dr Dariusz Krzepisz, ginekolog położnik oraz dr Sławomir Szymański, ginekolog położnik, ginekolog onkolog z Gabinetów Lekarskich Pocztowa.

Jaki rodzaj kolagenu jest stosowany w ginekologii estetycznej i co go charakteryzuje. I dlaczego jest taki ważny, jeśli chodzi o miejsca intymne naszego ciała?
W ginekologii estetycznej stosowany jest tropokolagen typu I. Badania i publikacje naukowe potwierdzają wysokie bezpieczeństwo stosowania kolagenu typu I pochodzenia wieprzowego. Tropokolagen typu I jest odpowiedni do implantacji ze względu na wysoką biodostępność i niską immunogenność. Wspiera procesy regeneracyjne tkanki łącznej, a zadaniem substancji pomocniczych jest wsparcie mechanicznego działania kolagenu. W naszych gabinetach stosujemy Tropokolagen GUNA, który przeznaczony jest do iniekcji śródskórnych i podskórnych, dostawowych, okołostawowych, domięśniowych oraz w przebiegu nerwów w całym organizmie człowieka. W ginekologii większość iniekcji odbywa się podskórnie, przez to zabiegi są mało inwazyjne i bezbolesne.
Jeśli chodzi o ginekologię estetyczną, to z jakich dokładnie zabiegów można skorzystać?
Do dyspozycji mamy trzy rodzaje preparatów. Md-Tissue odpowiada za regenerację biorusztowania skóry, tkanki podskórnej oraz błony śluzowej okolic intymnych. Wspiera leczenie ran, blizn i rozstępów. Md-Matrix wspiera procesy regeneracyjne u kobiet po menopauzie. Bezpiecznie modeluje lokalne nadmiary tkanki tłuszczowej. Wspiera leczenie trudno gojących się ran, blizn oraz bliznowców. Md-Muscle reguluje napięcie mięśni dna miednicy, poprawia napięcie mięśniówki ściany pochwy, regeneruje strukturę mięśni po uszkodzeniu, stosowany jest także w przypadku pochwicy.
Jakie te zabiegi dają efekty i jak długo się utrzymują? I kto może z nich skorzystać, a także kiedy taką kurację należy rozpocząć?
Czas utrzymywania się efektu zależy od wielu czynników, m.in. wieku pacjentki, jej kondycji fizycznej, współistniejących schorzeń. Jednak, aby efekt utrzymywał się jak najdłużej, trzeba pamiętać o zabiegach przypominających, zwykle nie częściej niż raz na 6-12 miesięcy. Terapię rozpoczynamy w miarę możliwości jak najszybciej, najlepiej w pierwszych tygodniach po operacji, kiedy to procesy tworzenia się blizny i przebudowy rany są najbardziej intensywne. Ważne jest także zachowanie częstotliwości podań. Z racji bezpieczeństwa stosowania, każdy może skorzystać z dobrodziejstw terapii kolagenem.
W przypadku leczenia blizn i ran poporodowych, w jaki sposób kolagen pomaga?
Tropokolagen typu I po miejscowym wstrzyknięciu, działa jak biorusztowanie macierzy zewnątrzkomórkowej, poprzez odkładanie się włókien kolagenowych w uszkodzonym obszarze. Poprawia w ten sposób anatomiczną i funkcjonalną strukturę włókien kolagenowych i zawierających je tkanek, a jednocześnie zapewnia wsparcie mechaniczne dla tych obszarów. Odkładanie kolagenu powoduje znaczną poprawę właściwości mechanicznych uszkodzonych tkanek, zwłaszcza gdy przywrócona zostaje anizotropowa charakterystyka tkanek. Mówiąc wprost – blizna się uelastycznia i nabiera barwy otaczającej ją skóry.
Kolejna ważna rzecz to kolagen regeneruje miejsca intymne po leczeniu onkologicznym. Jak tutaj wygląda jego działanie i co dobrego przynosi?
Mechanizm działania jak wyżej. W przypadku ran onkologicznych są to rany często bardzo rozległe od spojenia łonowego do wyrostka. Stąd ich wielkość może być czynnikiem, który determinuje później powstanie bliznowca oraz trudności z gojeniem rany. Terapia kolagenem rozpoczęta odpowiednio wcześnie może sprawić, że wygląd naszej rany nie będzie powodem naszych kompleksów, a rana „nie będzie ciągnąć”.
Bardzo ważny aspekt, o którym warto wspomnieć to udział kolagenu w poprawie życia seksualnego po porodzie. Wtedy komfort tej sfery życia może się u kobiety pogorszyć. Czy kolagen jest w stanie nam pomóc?
Często ginekologia estetyczna = ginekologia regeneracyjna wpływa na poprawę komfortu życia pacjentki w pojęciu całościowym – fizycznym i psychicznym. Posiadanie dziecka nie oznacza braku powrotu do udanego życia seksualnego sprzed porodu. Tu z pomocą przychodzi ginekologia estetyczna i wspaniale, że możemy korzystać z naturalnych metod terapeutycznych, jaką jest tropokolagen typu I. Ponadto tropokolagen znakomicie komponuje się z zabiegami medycyny estetycznej np. rewitalizacją ścian pochwy metodą radiofrekwencji, gdzie może stanowić uzupełnienie tego zabiegu, potęgując i wydłużając efekt.
Czy pacjentki chętnie korzystają z tego typu zabiegów i jaka jest nasza, Polaków, świadomość, jeśli chodzi w ogóle o ginekologię estetyczną?
Cały czas budujemy świadomość pacjentek w tym obszarze. Polki to bardzo otwarte kobiety, które śledzą najnowsze trendy i nowinki medyczne. Przewagą stosowania tropokolagenu typu I jest jego bezpieczeństwo stosowania i naturalne pochodzenie preparatu. Powtórzymy jeszcze raz – często ginekologia estetyczna = ginekologia regeneracyjna, wpływa na poprawę komfortu życia pacjentki w pojęciu całościowym – fizycznym i psychicznym.
Czy każdy ginekolog może przeprowadzać tego rodzaju zabiegi?
Każdy. Jednakże przed użyciem kolagenu sugerowalibyśmy przejście podstawowego szkolenia. Takie szkolenia są przeprowadzane m.in. w naszym ośrodku. Szkolenia przeprowadza dr Szymański, który jest certyfikowanym trenerem kolagenu. Zabiegi są nieinwazyjne i w większości bezbolesne. Zachęcamy pacjentki, by go spróbowały.
Dziękuję za rozmowę.

