Intymny świat Agi

Sara Teasdale, poetka żyjąca na przełomie XIX I XX wieku, tworzyła sugestywną, pełną emocji i ekspresji poezję, przekazywała słowami emocje. Została uhonorowana w 1918 roku nagrodą Pulitzera w dziedzinie poezji – Love Songs. Była to pierwsza nagroda przyznana w tej kategorii. Jej twórczością zainspirowała się znakomita wokalistka jazzowa Aga Zaryan, która zawarła materiał na płycie „Sara”.

Autor

Aneta Dolega

Muzyka na tym albumie jest niezwykle intymna. Przenosi słuchacza w świat wysublimowanej harmonii i niebanalnych melodii. Ciepłemu brzmieniu głosu artystki towarzyszy dwóch wybitnych gitarzystów, Szymon Mika i David Dorůžka, którzy napisali piosenki na album Agi. Muzycy grają na kilku rodzajach gitar, bawiąc się różnorodnością brzmień.

Cała twórczość artystki to kontynuacja tradycji legendarnych dokonań wokalistek jazzowych. Aga Zaryan, choć tak naprawdę Agnieszka Czulak, to urodzona w 1976r. w Warszawie polska wokalistka jazzowa, która uważana jest za jedną z największych artystek tego gatunku na rodzimej scenie muzycznej. Zadebiutowała albumem „My Lullaby”, który na rynku pojawił się w 2002r. Na swoim koncie posiada kilka płyt studyjnych, szereg wyróżnień, a także aranżacje tworzone na potrzeby filmu. Światowe uznanie zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Jako pierwsza polska artystka wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku.

Tym samym dołączyła do takich wybitnych postaci jak Norah Jones, Nina Simone, Miles Davis czy Bobby McFerrin. Jak powiedziała w jednym z wywiadów: „Muzyka jazzowa jest muzyką dialogu. Dlatego mówię, że jest inteligentna. Żeby prowadzić dialog, trzeba mieć odpowiedniego partnera”. Jej niezwykłego głosu i materiału z nowej płyty będzie można posłuchać na żywo 23 maja (godz. 19) w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu.

 

Prestiż  
Kwiecień 2023