Dzień dobry,

Mam dopiero 27 lat, a opadające powieki dodają mi lat. Naprawdę chciałabym temu zaradzić, ale zastanawiam się, czy nie jestem zbyt młoda na plastykę powiek?

Magdalena

Pani Magdaleno, opadająca powieka to dolegliwość, która w znaczny sposób wpływa na wygląd twarzy. Najczęstszą przyczyną występowania tego problemu w wieku przed trzydziestką są nisko osadzone brwi i obniżanie się skóry czoła. Jest to związane z budową kości czołowej, a w późniejszym wieku dodatkowo utratą napięcia oraz rozluźnieniem skóry, mięśnia powiek, co objawia się widocznym, zwisającym fałdem. Chirurgiczna korekta powiek, czyli blefaroplastyka, może w wyraźny sposób przyczynić się do uzyskania bardziej promiennego wyglądu i może być wykonana w przypadku problemu związanego ze skórą i mięśniem powiek. Jeżeli opadającej powiece towarzyszy obniżanie się brwi należy rozważyć zabieg w obrębie czoła. W naszej klinice wykonujemy zabiegi blefaroplastyki powiek górnych oraz zabiegi uzupełniające po dokładnej ocenie problemu podczas konsultacji chirurgicznej.

Pozdrawiam, dr n.med. Piotr Zawodny

 

Doktorze Zawodny,

Mam tatuaż, którego obszar pokrywa prawie całe moje plecy. Niestety to nie była dobra decyzja… Czy taki duży i kolorowy tatuaż też można usuwać? Ile to będzie zabiegów?

Grzegorz

Panie Grzegorzu, laserowe metody usuwania barwnika ze skóry są powszechnie oceniane jako skuteczne i działają na wszystkie kolory tuszu pod warunkiem użytej odpowiedniej długości fali. Wszystkie pozostałe kolory można bezpiecznie usunąć ze skóry, dzięki technologii pikosekundowej. Jeżeli chodzi o obszar pleców — tak, lasery pikosekundowe radzą sobie również z dużymi rysunkami na ciele. Liczba zabiegów jest zależna przede wszystkim od rodzaju tatuażu, koloru, jego umiejscowienia oraz głębokości podania tuszu. Bardzo ważnym czynnikiem jest też wiek tatuażu. Najszybciej usuwa się tatuaże wyblakłe i cieniowane, czyli takie, które nie pokrywają barwnikiem wytatuowanego obszaru w całości.

Pozdrawiam, dr n.med. Piotr Zawodny