Blokada na ból

Zwyrodnienia kręgosłupa to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Cierpi na nią coraz więcej ludzi. Siedzący tryb pracy, stres, brak aktywności fizycznej - to tylko niektóre z powodów które prowadzą do tego schorzenia a co za tym idzie są przyczyną bólu. 

Autor

Prestiż

Pierwszym etapem zwyrodnienia jest patologia krążka międzykręgowego, który odpowiada za właściwe przenoszenie obciążenia oraz ruch między poszczególnymi segmentami ruchowymi kręgosłupa.

– Wraz z upływem lat jego elastyczność maleje, krążek odkształca się tracąc tym samym zdolność do przenoszenia obciążeń. – tłumaczy Specjalista Schorzeń Kręgosłupa ze szczecińskiej Medikliniki – Łukasz Terenowski. – Objawem tych zmian jest ból kręgosłupa, odczuwany podczas długiego stania, siedzenia, czy nadmiernego obciążenia. W przypadku przepukliny z uciskiem na nerwy, ból promieniuje również do nóg lub rąk.

Do tej pory z bólem radzono sobie przy pomocy tradycyjnego leczenia, które nie zawsze jest skuteczne a także operacyjnie co znowu wiąże się ryzykiem występowania powikłań. W końcu wynaleziono alternatywę dla tego rodzaju problemu. 

– Bezpieczną i skuteczną metodą zachowawczego leczenia objawów bólowych kręgosłupa jest stosowanie leków, które miejscowo znieczulają i które mają, długi czas działania oraz leków przeciwzapalnych z grupy kortykosteroidów – mówi doktor Terenowski. – Zabieg wygląda tak, że lekarz bezpośrednio podaje lek do źródła bólu stale kontrolując położenie igły przy pomocy nowoczesnego cyfrowego aparatu RTG.

Efekt terapeutyczny utrzymuje się średnio od 6 miesięcy do 2 lat od daty podania leku. Należy jednak podkreślić, że jest to sprawa indywidualna i działanie zabiegu może nie mieścić się w przedstawionym zakresie dla każdego pacjenta. Zabieg pozwala pacjentowi skutecznie pozbyć się bólu i szybko wrócić do codziennych obowiązków.

Prestiż  
Czerwiec 2013