Jacht prosto z... Alp

Życie jest pełne paradoksów, również w branży jachtowej. Nikt by nie pomyślał, że jeden z najbezpieczniejszych jachtów morskich produkowany jest pośród… gór. Położona w Alpach austriacka firma Sunbeam wypuściła właśnie najnowszą jednostkę Sunbeam 28.1.

Autor

Aneta Dolega

Ta dzielna łódź, choć pozytywnie zdała testy na żeglowanie po morzach, przeznaczona jest do szybkiej żeglugi po głębszych jeziorach i przybrzeżnych wodach słonych. Model zbudowany został z myślą o pływaniu bardziej regatowym. To hybryda jachtu rodzinnego, turystycznego i łodzi sportowej. 

Cechą najbardziej wyróżniającą ten model Sunbeam jest ogromny kokpit z bardzo wygodnymi siedziskami. Co prawda jednostka jest pozbawiona rufowej koi, a ilość szafek i schowków ograniczono do minimum, nie znaczy to jednak, że na jachcie nie można się przespać. Wygodnie przenocują na nim cztery osoby, dwie w dziobowej koi, i dwie na rozkładanych siedzeniach w mesie. To zdecydowanie za mało na jacht czarterowy, natomiast bardzo wygodnie jeśli chodzi o jednostkę armatorską. Na sterburcie wstawiono osobną toaletę, a kambuz wyposażono w dwupalnikową kuchenkę chowaną w szafce oraz w lodówkę. Całość daje naprawdę ciekawą konstrukcję. Doskonale sprawdza się w krótkich rejsach, szczególnie polecana jest na weekendowe wypady.

Wszystkie modele Sunbeam osiągają optymalne prędkości. Łodzie trzymają stabilne kursy i zachwycają wręcz ekstremalną sterownością i bezpieczeństwem. Towarzyszy temu lekki i nowoczesny design, np. ręcznie robione meble, nowoczesne ożaglowanie oraz wysoka jakość materiałów. Na każdy model Sunbeam producent udziela siedem lat gwarancji antyosmozowej i aż dziesięć lat gwarancji na szczelność oraz łączenia w kadłubie. Pięknie i praktycznie.

Długość całkowita: 8,50 m Szerokość całkowita: 2,49 m Zanurzenie: 1,65/1, 25/0,75 m Wyporność: 2,30 t Balast: 0, 75 t Silnik: 10 kW (Diesel) Silnik elektryczny: 4kW (pot.) Powierzchnia żagli: 38 m2 – 40 m2 Konstruktor: J&J/ M. Schoechl

Prestiż  
Kwiecień 2014