Ekspert radzi…
dr n. med. Piotr Zawodny , lekarz medycyny estetycznej.
Mam 17 lat. Piszę do Państwa w sprawie depilacji laserowej. Ile czasu trwa taki zabieg i czy jest on bolesny. Chciałabym się poddać takiemu zabiegowi, jednak ze względu na bardzo wrażliwą skórę mam pewne obawy, czy nie nastąpią później jakieś powikłania typu zaczerwienienie lub ranki. Czy jest to zabieg jednorazowy, czy należy go powtarzać?
Skóra wrażliwa, o której Pani wspomina zwykle bardziej niż inne typy cery podatna jest na niepożądane reakcje na skutek działania czynników zewnętrznych. Laseroterapia jest również rodzajem terapii leczniczej w przypadku nawracających stanów zapalnych w okolicach ujść mieszków włosowych czy skóry wrażliwej. Najlepszym sposobem walki z niechcianym i kłopotliwym owłosieniem jest laser o selektywnej i optymalnie dobranej długości fali. Skóra po zabiegu może być lekko zaczerwieniona, może wystąpić odczucie lekkiego podrażnienia. Najczęściej objawy te ustępują kilkanaście minut po zabiegu, a pacjenci określają stan skóry, jako łagodniejszy niż po standardowym goleniu czy depilacji mechanicznej. Nowoczesne lasery wyposażone są w głowicę, która w trakcie zabiegu jest stale chłodzona, zapewniając komfort w trakcie depilacji. Czas trwania zabiegu zależny jest od wielkości obszaru zabiegowego. Zabieg należy wykonać w serii, liczba zabiegów jest zalecana indywidualnie. Seria podstawowa składa się z 4 lub więcej zabiegów. Odstępy między zabiegami ustala się w zależności od obszaru zabiegowego.
Mam 23 lata i od roku czasu pracuję, jako modelka. Słyszałam, że w moim wieku można już profilaktycznie stosować zabiegi z medycyny estetycznej, bo podobno lepiej wcześniej niż później. Pojawiają się u mnie lekkie zmarszczki mimiczne, czy powinnam skorzystać już z pomocy lekarza, czy jeszcze powinnam poczekać. Na co dzień stosuję mocny makijaż na twarz, który na pewno nie wpływa korzystnie na moją skórę twarzy, dlatego też chciałabym się dowiedzieć, czy mogłabym już zapobiegać pogłębianiu się mało widocznych jeszcze zmarszczek i zadbać o jędrność skóry mojej twarzy. Alicja ze Stargardu.
Witam Pani Alicjo. W młodym wieku medycyna estetyczna i kosmetologia stawia sobie za cel profilaktykę przeciwstarzeniową. Przy pomocy różnego rodzaju zabiegów wpływamy na opóźnienie procesu starzenia się skóry. Terapia powinna być nastawiona na stymulację włókien kolagenowych – produkcję nowych i remodeling struktur, które uległy już degradacji. Proponuję skorzystać z małoinwazyjnych zabiegów z wykorzystaniem np. fali radiowej czy też światła podczerwonego. Zabiegi wpłyną na kondycję skóry, jej napiętość delikatnie niwelując powstałe zmarszczki. Mocny makijaż, o którym Pani wspominała może sprawić, że po całym dniu skóra będzie przesuszona, niedotleniona, poszarzała. Polecam wykonanie zabiegu, który jak najlepiej wykorzysta nawilżający potencjał substancji aktywnych: mezoterapię mikroigłową np. Dermapen lub różne formy mezoterapii bezigłowych Intraceticals czy zabieg Oxygeneo. Różnorodność stosowanych terapii pozwala na indywidualne podejście do każdego pacjenta, oraz osiągnięcie zamierzonego celu w postaci nawilżenia, odżywienia i odświeżenia skóry. Zabiegi te sprawią także, że makijaż będzie dłużej się utrzymywał.