Można mieszkać pięknie i nowocześnie

Agnieszka Bednarz z rodziną zamieszkała w nowym, pasywnym domu wybudowanym przez firmę Eco Ready House. – Ta firma to sprawdzony, wiarygodny partner rzetelnie wywiązujący się ze swoich zobowiązań – przyznaje. – Wreszcie mam wymarzony dom w skandynawskim stylu. No i stał się atrakcją turystyczną w całej okolicy. Naprawdę polecam takie rozwiązanie.

Autor

Andrzej Kus
Plusem domów pasywnych jest to, że można skorzystać z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak nie jest to łatwy proces. 
O dotację zaczęłam ubiegać się ponad rok temu.Był to wówczas proces dość nowy, trudny dla wszystkich stron. Ilość wymagań i potrzebnych dokumentów była wręcz obezwładniająca i szczerze mówiąc zniechęcająca. Skorzystaliśmy z pomocy firmy Eco Ready House, która dostarczyła właściwie wszystkie potrzebne dokumenty i przeprowadziła proces projektowy i budowlany w zgodzie z wymaganiami funduszu. Dzięki nim wszystko okazało się nie takie trudne, jak wyglądało na początku. Dla dzisiejszych inwestorów będzie to jeszcze łatwiejsze, wszyscy nabrali doświadczenia i sprawności w załatwianiu formalności. `
 
Z tego tylko powodu zdecydowała się pani na firmę ERH oraz na ten konkretny model domu – H3 Grande?
Przyznam, że nie jest to pierwszy dom, który budowaliśmywraz z mężem. Dziś mogę powiedzieć, że firma ERH to sprawdzony, wiarygodny partner rzetelnie wywiązujący się ze swoich zobowiązań. Dostarcza to, co obiecuje. Jeszcze 18 miesięcy temu, kiedy powstawał pierwszy dom pokazowy wcale nie byłam tego taka pewna. Mnie i męża urzekła jednak pasja ludzi tworzących tę firmę, ich profesjonalne podejście do całego procesu oraz bardzo profesjonalne podejście do klientów. Ten konkretny dom wybraliśmy, bo spełniał nasze potrzeby zarówno jeśli chodzi o stylistykę, jak i projekt. Dom H3 Grande to także trochę moje dziecko, jako architekt myślałam o tym projekcie dość dużo i powiększenie powstało w mojej głowie. Było odpowiedzią na nasze potrzeby jako rodziny. Firma odpowiedziała na nie w 100 procentach. Powstał fantastyczny projekt oraz genialna przestrzeń, która nie jest niczym ograniczona.  
 
Jak długo trwała budowa, wraz z wykończeniem oraz aranżacją przestrzeni wokół domu?
Najdłuższy wydawał się proces projektowania (trzy miesiące) i zdobywania pozwoleń (trzy miesiące), jednocześnie jest on chyba najważniejszy. Nie bagatelizujmy go, bo decyduje on o sprawnym przeprowadzeniu budowy , ale także późniejszym zadowoleniu z samego już zamieszkiwania domu. Kolejne trzy miesiące to budowa domu. Poczekaliśmy obiecane 12 tygodni i mogliśmy go przekazać kolejnym firmom, tym razem wykończeniowym. Po dziewięciu miesiącach od podpisania umowy mogliśmy cieszyć się już gotowym produktem. Tyle zajął cały proces projektowania, zdobywania wszelkich zgód i budowa. Natomiast kolejne sześć miesięcy to wykańczanie domu, zaaranżowanie przestrzeni na zewnątrz. Wiem, że dzisiaj firma Eco Ready House oferuje domy pod klucz. Myślę, że właśnie to rozwiązanie może zaoszczędzić mnóstwo stresu i czasu. 
 
Właśnie, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Czym się pani kierowała?
Aranżując wnętrze tego domu starałam się konsekwentnie trzymać idei spójności wyglądu zewnętrznego i jego wnętrza. Wizualizacje domów firmy ERG są ogromną kopalnią pomysłów. Moim zdaniem idą w dobrą stronę stylistyki domów skandynawskich. Stonowana kolorystyka, naturalne materiały, proste formy to coś, co w tych domach zawsze będzie dobrze wyglądało i harmonizowało z ich konstrukcją. Meble, dodatki, które miałam wcześniej stawały się inspiracją do tworzenia przestrzeni. Projektując nowy dom myślałam o tym, jak wkomponować to wszystko w nowe wnętrze. To samo otoczenie: inspiracją dla tego domu były drzewa. Brzozy, które rosną za oknem. To one zainspirowały mnie do tego, by ogromne przeszklenia wystawić w konkretną stronę. Zarówno pasywność tego domu tego wymagała, alerównież widok za oknem, który chciałam by był częścią naszego nowego lokum. Serdecznie wszystkim polecam dbanie o to, by dom spełniał oczekiwania ludzi, którzy mają w nim zamieszkać. By to dom dopasował się do potrzeb, stylu życia, jaki prowadzimy a nie my musieli się do niego dopasowywać.
 
Mówiła pani, że nie jest to pierwszy pani dom. Można porównać poprzedni z tym nowym, pasywnym?
Pewnie zaskoczę wszystkich,  bo przeprowadziłam się do domu o powierzchni dwa razy mniejszej od poprzedniego domu, ale jednocześnie  do domu , który wielkością przestrzeni życiowej dorównuje a może nawet przewyższa poprzedni. Dom budowany w technologii ERH zaskoczył mnie pod wieloma względami. Istnieje taka opinia, że dom planuje się 2 lata, później przeprowadza inwestycję, która trwa kolejne 2 lata, a kolejne 2 lata to leczymy związek, który ucierpiał w trakcie całego tego procesu. Myślę o związku małżeńskim czy partnerskim. Nie mówiąc już o tym, jak długo leczymy nasz budżet domowy, który w nieoczekiwanych wydatkach utonął. Klientom, którzy nie budowali jeszcze własnego domu serdecznie polecam produkty firmy ERH ze względu na ich przewidywalny budżet. Z początku może wydawać się kwota dość wysoka, jednak w procesie budowania zawsze istnieje ryzyko przekroczenia kosztów. W tym przypadku nie było to możliwe. Wiedzieliśmy ile dom będzie kosztował. Jeśli chodzi o wykończenie tu również możemy założyć pewną kwotę i realnie mówiąc wydaje mi się, że kwota 2000 złotych za metr kwadratowy nie będzie kwotą przesadzoną. Jest na tyle bezpieczna, że pozwoli nam spełnić nasze marzenia, zastosować najlepsze materiały, w pełni wyposażyć dom, który potem będzie służył przez lata. Możemy go oczywiście wykończyć za 1, 5 tysiąca złotych, możemy i za wiele więcej. To zależy od naszego budżetu. Racjonalne planowanie i przewidywanie jest bardzo ważne
 
Wybierając dom kierujemy się nie przede wszystkim ceną, ale również funkcjonalnością czy lokalizacją. Jak było w pani przypadku?
Nie ukrywam, że jako architekt w swojej szufladzie miałam już projekt wymarzonego domu. Szukaliśmy z mężem firmy, która go zrealizuje. Podczas tych poszukiwań natknęliśmy się na Eco Ready House i zobaczyliśmy u nich, że takie projekty już istnieją. Nie było sensu wyważać otwartych drzwi i postanowiliśmy skorzystać z ich pomysłu.
 
Nie odstraszyło pani to, że zamieszkacie w domu pasywnym? To absolutna nowość…
W żadnym wypadku. To, że będziemy mieli do czynienia z domem pasywnym wręcz nas zachęciło. Ważne jest to z wielu powodów, najpoważniejszym jest chyba powód ekonomiczny. Niskie zużycie energii to niskie koszty utrzymania. Przy rosnących cenach prądu ma to ogromne znacznie. Mamy dom w którym chcemy mieszkać na starość. Nie wiemy jaka ona będzie, ale mamy niemal pewność, że dzięki jego ekonomiczności, co by się nie stało, zawsze będzie nas stać na jego utrzymanie. Dom pasywny to także manifestacja stylu życia, jakie chcemy prowadzić: ma być to zdrowy styl, w zgodzie i harmonii ze środowiskiem. 
 
Mieszka już tutaj pani od kilku miesięcy. Są z pewnością pierwsze spostrzeżenia, wrażenia...
Efekt końcowy przeszedł moje i mojej rodziny najśmielsze oczekiwania. Czujemy się tu fantastycznie. Dom zapewnia komfort świeżego powietrza, stałej temperatury, dużego nasłonecznienia czy otwartości przestrzeni. Moja rodzina, znajomi byli zaskoczeni całym procesem budowy, w okolicy ludzie plotkowali, bo w nieoczekiwany dla nich sposób dom został złożony niemal przez kilka dni. Były też dość zabawne komentarze w stylu „państwo zbudowali dom a zapomnieli o kominie”. Mój dom stał się atrakcją turystyczną w okolicy, jest inny. Niegryzący się z otoczeniem i zaskakujący w wielu kwestiach. Nasi znajomi oceniają ten dom, jako mały – wielki. Z zewnątrz wpisuje się w otoczenie, jest niekrzykliwy. Wewnątrz staje się ogromną przestrzenią inspirującą do życia. To najbardziej zaskakuje gości, rodzinę, jak duży może być dom, który z zewnątrz wygląda na zupełnie zwyczajny – choć absolutnie nie jest. 
 
Na koniec proszę powiedzieć, jak ocenia pani współpracę z firmą Eco Ready House?
Największymi atutami ich firmy są: unikalny design, nowoczesne technologie, najlepszej jakości materiały użyte do budowy, a także solidność wykonania. To gwarancja spokojnego życia przez kolejne lata. W trakcie współpracy z firmą zaskoczyło mnie to, jak profesjonalne jest podejście do procesu budowania, jak i do klientów. Nie jest to na naszym rynku rzecz normalna. To jest coś co należy podkreślić – profesjonalizm, pasja, ciągłe dążenie do perfekcji. Każdy kolejny dom będzie doskonalszy, w jeszcze lepszy sposób wykorzystywał nowe technologie. Na to liczę. Firma jest bardzo elastyczna, pozwoliła mi zrealizować marzenia, zbudować dom taki, jakich chciała mieć. To pozwala mi dziś mieć pewność, że z domu będę mogła się cieszyć przez lata. Mieszkam w tym domu już przez wiele miesięcy i nie miałam z nim żadnych istotnych problemów. Jest bezawaryjny. 

Prestiż  
Grudzień 2015