Limuzyna, która wyprzedza epokę

Bawarscy inżynierowie kolejny raz postarali się o to, by miłośnicy marki z dumą oraz poczuciem bezpieczeństwa wsiadali za kierownicę nowego, flagowego modelu. BMW Serii 7 gwarantuje wszystko czego wymagamy od luksusowej limuzyny i… jeszcze więcej.

Autor

Andrzej Kus
Nowe BMW gwarantuje jeszcze bezpieczniejszą i bardziej komfortową jazdę. Gdy zasiadamy w wygodnych fotelach możemy korzystać z opcji, których nie spotkamy w żadnym innym samochodzie. Jazda jest jeszcze przyjemniejsza, auto płynie i aż nie chce się z niego wysiadać. 

Samochód multimedialny

Przyjrzyjmy się BMW 7 pod kątem zastosowanych nowinek technologicznych. Na pokładzie umieszczony został siedmiocalowy tablet znajdujący się w środkowym podłokietniku bądź tylnej konsoli. Połączony jest z systemami pojazdu, co umożliwia ustawianie i obsługę wielu funkcji. Za jego pomocą możemy na przykład regulować fotele, tylnie i przednie. Ustawimy klimatyzację, wentylację, ogrzewanie tychże foteli, oświetlenie wewnętrzne kabiny, rolety dachu szklanego, przeciwsłoneczne, funkcje rozrywki i skorzystamy z wielu innych opcji. Ten przenośny tablet można ładować w komfortowym adapterze Snap-In.
Do dyspozycji mamy również precyzyjny system nawigacyjny. Obejmuje system obsługi iDrive, kontroler iDrive Touch oraz ekran dotykowy. System pozwala na płynne przechodzenie pomiędzy różnymi możliwościami obsługi: za pomocą kontrolera z dotykową powierzchnią umożliwiającą odręczne wpisywanie adresów do nawigacji, ekranu dotykowego, sterowania za pomocą gestów, sterowania głosowego przycisków czy siedmiu przycisków ulubionych funkcji.

BMW czyta twoje ruchy

Sterowanie za pomocą gestów, to kolejna nowość, która umożliwia obsługę niektórych funkcji określonym ruchem dłoni. Proste gesty, takie jak machnięcie czy wskazanie dłonią, rozpoznawane są w odpowiedniej strefie nad przednią konsolą środkową i powodują na przykład odrzucenie lub odebranie przychodzącego połączenia telefonicznego. Ruch obrotowy palca wskazującego umożliwia też regulację głośności. Dla ułatwienia obsługi na monitorze pokładowym wyświetlane są aktualnie możliwe gesty. Oprócz tego system potwierdza przyjęcie gestu dźwiękowo i wizualnie.

Zaparkuje bez twojej pomocy

Ciekawym rozwiązaniem jest zdalne parkowanie samochodu. Jeśli mamy problem z wciśnięciem auta w ciasną lukę parkingu czy do garażu wystarczy, że z niego wysiądziemy i skorzystamy z kluczyka z wyświetlaczem. Samochód sam bezpiecznie wciśnie się w wyznaczone miejsce. Cały proces parkowania nadzorowany jest przez system PDC, asystenta parkowania i funkcję Surround View. Kluczyk z wyświetlaczem ładuje się bezprzewodowo lub za pomocą dostarczonego kabla USB. Odczytamy też z niego godzinę, poziom paliwa, aktualny zasięg, wskazówki serwisowe oraz stan zamknięcia zamka centralnego, szyb i szklanego dachu.
Kolejną przydatną funkcją jest Adaptive Mode. To interaktywna funkcja przełącznika właściwości jezdnych. Oprócz tego kierowca ma do dyspozycji tryb Sport, Comfort i Eco Pro. Przy funkcji Adaptive Mode system uwzględnia liczne parametry, takie jak kickdown, ruchy kierownicy, działanie regulatora prędkości oraz indywidualny styl jazdy kierowcy. A dzięki interakcji z nawigacją w czasie rzeczywistym odpowiednio wcześniej przygotowuje układ jezdny do zakrętów, skrzyżowań czy zmiany rodzaju nawierzchni. 

Mnóstwo asystentów

W samochodzie znajdziemy mnóstwo innych przydatnych funkcji, asystentów i systemów: jest asystent kierowania i kontroli pasa ruchu z zapobieganiem najechaniu na pojazd obok, asystent jazdy w korku z półautomatycznym, autonomicznym prowadzeniem auta, ostrzeżenie o poprzecznym ruchu z przodu i z tyłu. Mamy nowej generacji system kamer z równoległym wyświetlaczem oraz widokiem 3D na wyświetlaczu kontrolnym, indywidualnie wybieralne perspektywy i boczny widok panoramiczny dla sprawdzania sytuacji drogowej obok samochodu. W nowym BMW serii 7 debiutuje także dodatkowy system kontroli układu jezdnego Executive Drive Pro: wychylenia karoserii podczas dynamicznej jazdy po zakrętach zostają zredukowane dzięki elektromechanicznym stabilizatorom; w nastawach amortyzatorów system bierze pod uwagę niedoskonałości podłoża. 

16 głośników i 1400 W

Bez wątpienia cieszy system Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound, który oferuje doskonałe brzmienie. Odpowiednie rozmieszczenie głośników gwarantuje kierowcy i pasażerom, niezależnie od zajmowanego miejsca, zawsze wyśmienity odbiór dźwięku. 16 głośników o łącznej mocy 1400 W dostarcza fenomenalnych wrażeń słuchowych. Pakiet Ambient Air za naciśnięciem przycisku roztacza w aucie dyskretny przyjemny zapach w całym wnętrzu auta. Do wyboru jest osiem różnych aromatów z czterech grup zapachowych skomponowanych specjalne do tego modelu auta.
 
Autor: Andrzej Kus / Foto: Miguel Gaudencio
Podziękowania dla salonu BMW Bońkowscy za udostępnienie samochodu do sesji

Prestiż  
Grudzień 2015