Holandia jak malowana

Autor

Daniel Źródlewski
Na wystawę „Nie tylko tulipany” trafiło gros obrazów z kolekcji Państwowego Muzeum w Schwerinie – stolicy sąsiadującego z województwem zachodniopomorskim landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Dzieła zostały podarowane tamtejszemu muzeum w 2013 roku przez znanego dziennikarza i miłośnika sztuki Christopha Müllera. Gest kolekcjonera, z uwagi na wartość zbiorów szacowanych na 30 milionów euro, został okrzyknięty w Niemczech „darem XXI wieku”.
 
Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora szczecińskiego muzeum już podczas premierowej prezentacji kolekcji Müllera w Schwerinie zamarzył, by ją pokazać w Szczecinie. Kacprzak, kurator gościnnej ekspozycji w Muzeum Narodowym w Szczecinie, z wielkim zaangażowaniem opowiada o wystawie prac holenderskich i flamandzkich malarzy złotego wieku:
– Rola obrazów w życiu codziennym społeczności tego kręgu kulturowego jest nieporównywalna z żadnym innym krajem. Dzieła na wystawie tworzą panoramę nie tylko problemów artystyczno-stylistycznych epoki, ale także zagadnień wyrażających ideał mieszczańskiego życia Holendrów, protestanckiego życia domowego i rodzinnego.
Wśród nazwisk malarzy, których obrazy będziemy mogli podziwiać aż do kwietnia przyszłego roku odnajdujemy takie sławy, jak: Hans von Aachen, Hendrick van Balen, Richard Brakenburgh, Jan Brueghel Starszy, Edward Collier, Karel Dujardin, Nicolaes Cornelisz. Moeyaert, Jan Porcellis, Paulus Pietersz. Potter, Hendrik van Steenwijck Starszy oraz Isaac Adamsz. Willaerts. 
Wystawie towarzyszy nie tylko obszerny katalog, ale także urzekające gadżety – kubki z reprodukcjami obrazów, przypinki (często z zaskakującymi) fragmentami dzieł, są także specjalnie dobrane cebulki tytułowych tulipanów. 

Prestiż  
Grudzień 2015