Dom opieki prowadzony z sercem i pasją

Pensjonacik Rodzinny Pod Dębami to prywatny dom opieki, rodzinna firma, która powstała z myślą  o osobach starszych, wymagających stałej opieki oraz rehabilitacji. Właścicielką miejsca jest Jadwiga Giedziun, która prawie 20 lat temu postanowiła zmienić swoje życie. – Zawsze chciałam być pielęgniarką, ale nie mogłam zrealizować tego marzenia. Kiedy w Polsce trwał czas przemian, miałam dużo energii i pomyślałam, że to dobry moment na nowy początek. Zamieniłam pracę w biurze na pomoc oraz opiekę starszym – wspomina. Dziś jest oddaną przyjaciółką pensjonariuszy i ich bliskich.  – To jest nasz dom, jedna wielka rodzina – mówi w rozmowie z „Prestiżem”.

 

Autor

Karolina Wysocka

Gdzie znajduje się Pensjonacik i co to za miejsce?

Dom znajduje się w miejscowości Kania, 7 km od Chociwla. Pensjonacik to zabytkowy pałacyk z XIX wieku. Była to siedziba rodziny von Wedel. Dom jest wyremontowany, przyjazny dla osób niepełnosprawnych i starszych, znajdują się w nim pokoje dwu- i trzyosobowe. W jego pobliżu rozpościera się duży ogród. To miejsce ciche i spokojne, jednocześnie z dobry dojazdem. Dom działa na podstawie ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. oraz jest wpisany na listę Wojewody Zachodniopomorskiego, decyzją z dnia 08 stycznia 2010 roku.

Dla kogo powstało to miejsce? Kto znajdzie w nim opiekę i pomoc? 

Pensjonacik to miejsce dla osób starszych, niepełnosprawnych. Specjalizujemy się w opiece nad pensjonariuszami z chorobą Alzheimera, demencją i innymi rodzajami otępień. Mamy w tym wieloletnie doświadczenie. Te osoby wymagają specjalistycznej opieki, zrozumienia, a u nas każdy mieszkaniec jest traktowany indywidualnie, z szacunkiem. 

Proszę opowiedzieć kilka słów o kadrze i opiekunach. Jak wygląda opieka lekarska?

Posiadamy wykwalifikowany personel. Opiekę nad pensjonariuszami sprawuje lekarz, który współpracuje z nami od początku działalności. Na dyżurach mamy pielęgniarki z wieloletnim doświadczeniem, pracujące na oddziałach szpitalnych ortopedii i psychiatrii, dzięki czemu zapewniają najwyższy standard opieki. Zatrudniony jest również terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta oraz opiekunki, które pomagają mieszkańcom w codziennych czynnościach.

Co oferuje ten dom? Jakie są udogodnienia dla mieszkańców?

Oferujemy pobyty krótko- i długoterminowe. Organizujemy pobyty na czas nieokreślony, na stałe, ale też krótkie, na tydzień lub weekend, kiedy opiekunowie w domu potrzebują chwili wytchnienia. Mamy terapię zajęciową, dostosowaną indywidualnie do każdej osoby. Proponujemy pełen wachlarz różnych aktywności: od czytania prasy i książek, przez zajęcia artystyczne oraz kulinarne. W ciepłe dni organizujemy różne zajęcia na świeżym powietrzu. Odbywa się też fizjoterapia i masaże. Wykonywane są ćwiczenia ruchowe, masaże rozluźniające. To wszystko ma pomóc osobom, by były jak najdłuższej sprawne. Pandemia utrudniła organizację niektórych corocznych wydarzeń, ale z pewnością pensjonariusze się u nas nie nudzą. Mieszkańcy mają swobodę poruszania się, nie pozostają w łóżkach, w miarę możliwości są aktywizowani, spędzają czas w grupie. Pomimo ograniczeń organizujemy wyjazdy nad pobliskie jeziora. 

Jak pandemia wpłynęła na sytuację w Pensjonaciku? Jak sobie teraz radzicie?

Nasz dom miał styczność z koronawirusem, wiemy jak ta choroba działa i mamy już doświadczenie w opiece pocovidowej. Stało się to naszą kolejną specjalizacją, w której kładziemy nacisk na ćwiczenia ruchowe, oddechowe oraz regularne badania. Opieka dla osób pocovidowych jest bardziej wymagająca uwagi, dlatego wychodzimy z ofertą do opiekunów pacjentów pocovidowych. Warto dodać, że większość z nas przyjęła szczepionkę, zarówno personel, jak też mieszkańcy. Szczepionka nie jest jednak warunkiem przyjęcia nowego mieszkańca. Poza tym, rodziny mogą nas odwiedzać w reżimie sanitarnym.

Co poradziłaby Pani tym, którzy zastanawiają się nad powierzeniem bliskiej osoby opiece Pensjonaciku?

Najtrudniejsze jest podjęcie decyzji. Rozumiemy osoby, którzy troszczą się o swoich najbliższych. Warto do nas zadzwonić, porozmawiać, przejrzeć stronę www i zobaczyć nasze życie na Facebooku. Ciągle się doszkalamy, zarówno personel, jak i właściciele. Zapewniamy specjalistyczną opiekę 24 h na dobę oraz regularne badania, co jest szczególnie ważne teraz, w sytuacji pandemii. Jesteśmy tutaj duszą, sercem i ciałem.

Prestiż  
Czerwiec 2021