Grota zdrowia

To rozwiązanie łącząc dwa w jednym, czyli przyjemne z pożytecznym. A mowa o coraz popularniejszej nowince w polskich domach – grocie solnej. To specjalne pomieszczenia, których ściany pokryte są solnymi bryłami. Dzięki temu powstaje wyjątkowy mikroklimat zbliżony do tego, jaki jest nad morzem. Wnętrze groty nasycone leczniczym jodem przynosi wiele korzyści dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego, krwionośnego, nerwowego oraz na skórę.

Autor

Dariusz Staniewski

Kto z nas nie słyszał będąc nad Bałtykiem uwagi: oddychaj głęboko i mocno wdychaj jod. Bo właśnie nad morzem oraz w solankach można najłatwiej uzyskać ten zdrowotny pierwiastek. Ostatnio jednak coraz popularniejsza staje się nowa możliwość stworzenia w prywatnym domu nadmorskiego mikroklimatu. W jaki sposób? Dzięki grotom solnym.

Domowa jaskinia

Groty solne powstają przede wszystkim

na parterach budynków lub w pomieszczeniach położonych w najniższych kondygnacjach np. piwnicach. To najlepsza lokalizacja. Lokal nie musi być duży, ale ważne, żeby miał dobrą wentylację. Grota solna swym wyglądem przypomina małą jaskinię. Ściany takiego zaadaptowanego pomieszczenia wykładane są blokami, bryłami, płytami, cegłami solnymi lub kruchem solnym powstałymi na bazie soli himalajskiej. Występują one najczęściej w kolorze pomarańczowym i białym oraz ich różnych odcieniach. Można je łączyć z drewnem lub kamieniem,

co tylko uatrakcyjnia kompozycję pomieszczeni. Barwa wyłożonych brył solnych jest podkreślana nowoczesnymi systemami oświetleniowymi. To pozwala na osiągnięcie niezwykłych efektów wizualnych. Podłoga groty najczęściej jest pokryta solą w sypkiej postaci lub granulatem – białym albo różowym. Bryły i cegły solne, którymi wyłożone są ściany oraz sufit pomieszczenia często pochodzą z Morza Bałtyckiego, Czarnego lub Martwego. Wykorzystywane są jednak także produkty z polskich kopalń soli. Pomieszczenie groty wyposażone jest w specjalny system podgrzewania i wentylacji. Dzięki temu sól paruje a powietrze zostaje ujemnie zjonizowane i nasycone pierwiastkami pochodzącymi ze skalnych bloków. Skład chemiczny powietrza zależy więc od rodzaju i miejsca pochodzenia materiały, którym zostały wyłożone ściany groty. Dopełnieniem jej wyposażenia są tężnie solankowe. Mogą przybierać różne formy. Najczęściej stelaż zbudowany jest z drewna sosnowego lub świerkowego, a po gałązkach – brzozowych, faszyny lub tarniny spływa solanka. Specjalne rozmieszczenie gałązek sprawia, że wytwarza ona w powietrzu aerozol, który nasyca powietrze wewnątrz tężni pierwiastkami m.in. jodem, bromem, magnezem, sodem, żelazem. Aerozol dostaje się do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz pory skóry. Może on też być produkowany przez urządzenia medyczne – generatory solne. Zwiększają one ilość aerozolu w formie mgły solnej. Wpływa ona korzystnie na dolne drogi oddechowe i skórę. Tężnie mogą być zbudowane w formie np. wodospadu, kaskady, fontanny, strumienia itp. Montaż groty, przy budowie której wykorzystywanych jest kilka rodzajów soli trwa kilkanaście dni. Wszystko oczywiście zależy od wykonawcy. Im wyższy standard stosowanych materiałów i ich pochodzenie, tym wyższy koszt metra kwadratowego powierzchni groty.

Po co nam grota?

Przede wszystkim dla podreperowania zdrowia. Ale wpływa także pozytywnie na nasze samopoczucie i koncentrację. Na co pomaga specjalny mikroklimat groty? M.in. na stany zapalne oraz choroby alergiczne górnych i dolnych dróg oddechowych, alergiczne choroby skóry – topowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergie kontaktowe, schorzenia przewodu pokarmowego – wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego–Crohna, wrzody żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, choroby naczyniowe, schorzenia narządu ruchu o podłożu reumatycznym, zwyrodnieniowym, zapalnym, dystonia neurowegetatywna, zaburzenia endokrynologiczne – niedoczynność tarczycy, zaburzenia nerwicowe, depresje, zespół chronicznego zmęczenia, zaburzenia o podłożu stresowym, otyłość i problemy z utrzymaniem wagi. Kobiety w ciąży powinny skonsultować z lekarzem decyzje o korzystaniu z groty solnej. Z seansów w niej nie powinni korzystać osoby m.in. cierpiące na klaustrofobię, nadczynność tarczycy, nowotwory, gruźlicę, chorobę wieńcową, ciężkie infekcje dróg moczowych, mające reakcje uczuleniowe na jod i ostre infekcje wirusowe lub bakteryjne.

Zazwyczaj seans w grocie solnej trwa 45-50 minut. Powtarzany może być w zależności od indywidualnych potrzeb. Pobyt w grocie zalecany jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na infekcje i brak odporności.

 

Prestiż  
Październik 2022