25 lat minęło, czyli jubileusz PIG

Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie – największa organizacja samorządu gospodarczego w Polsce działa już od 25 lat. We wrześniu tego roku obchodziła swój jubileusz. Towarzyszyła mu specjalna konferencja Baltic Economic Congress.

Autor

Dariusz Staniewski

Szczecińska PIG jest prężnie działającą organizacją, która zajmuje się m.in. tworzeniem warunków na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Wspiera inicjatywy gospodarcze, promuje współpracę biznesową lokalną, międzyregionalną oraz międzynarodową, a także aktywnie uczestniczy w działalności różnych środowisk opiniotwórczych. W dniach 20-21 września tego roku, w Operze na Zamku w Szczecinie odbyło się szereg wydarzeń uświetniających jubileusz 25-lecia Północnej Izby Gospodarczej.

– Obchody jubileuszu oceniamy bardzo pozytywnie. Uznaliśmy, że po pandemii musimy zaproponować przedsiębiorcom zupełnie nową formułę Gali i rozmowy o gospodarczych wyzwaniach. Wszyscy potrzebujemy rozmów o przyszłości, bo obecna sytuacja gospodarcza jest wręcz naszpikowana „punktami zapalnymi”, których omówienie daje przedsiębiorcom szansę na lepsze reakcje. Dyskutowaliśmy, wymienialiśmy się wiedzą i doświadczeniem w rysowaniu perspektyw gospodarczych całego Pomorza Zachodniego. To były owocne debaty, spotkania, dyskusje z udziałem najwybitniejszych przedstawicieli świata nauki i gospodarki – stwierdziła Hanna Mojsiuk, prezes PIG.

Obchodom jubileuszu towarzyszyła wyjątkowa konferencja – Baltic Economic Congress.

– To nowe wydarzenie, które postanowiliśmy zorganizować w odpowiedzi na zapotrzebowanie przedsiębiorców w możliwość spotkania i dyskusji na temat priorytetowych, gospodarczych zagadnień. Pomysł przyszedł zespołowi Północnej Izby Gospodarczej do głowy, gdy dyskutowaliśmy o tym, jak uroczyście świętować 25 lat istnienia Izby. Postanowiliśmy, że będzie to właśnie uroczysty kongres oraz wieczorna gala – dodaje Hanna Mojsiuk.

W programie Baltic Economic Congress znalazły się m.in. spotkania, debaty oraz seminaria w których wzięli udział przedstawiciele izb gospodarczych, eksperci, analitycy, naukowcy, dyplomaci, przedsiębiorcy, specjaliści ds. stosunków międzynarodowych oraz samorządowcy. Rozmawiano o zagadnieniach związanych z gospodarką 4.0 – rewolucją przemysłową i cyfrową, współpracą transgraniczną, zrównoważoną gospodarką, OZE oraz przyszłym miksem energetycznym Polski. Zaprezentowano m.in. najnowsze trendy gospodarcze oraz szanse i zagrożenia dla rozwoju przedsiębiorstw funkcjonujących na Pomorzu Zachodnim oraz sukcesji w biznesie (Fundacja Rodzinna jako sposób na długowieczność firmy). Obradom towarzyszyły targi przedsiębiorców zorganizowane na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.

– Wydarzenie spełniło nasze oczekiwania. Jesteśmy zbudowani zainteresowaniem firm, instytucji i uczestników, jakie ono wywołało. Daje to nam przekonanie, że warto było podjąć się takiego wyzwania. Szczecinowi i Pomorzu Zachodniemu brakowało Kongresu Gospodarczego z prawdziwego zdarzenia. Kongresu organizowanego przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców. Planujemy, aby wydarzenie to wpisało się na stałe w kalendarz gospodarczy Szczecina, regionu i kraju – zapowiedział dr Piotr Wolny, dyrektor biura PIG w Szczecinie.

Jednak głównym punktem obchodów jubileuszu była uroczysta Gala 25-lecia PIG, która stała się doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowej wieloletniej działalności izby oraz pracy na rzecz przedsiębiorców. W trakcie Gali m.in. ogłoszono wyniki konkursu “Przedsiębiorca Roku Pomorza Zachodniego 2022”, który został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Prezydenta Miasta Szczecin Piotra Krzystka. Nagrody przyznano w ośmiu kategoriach.

W kategorii „Przedsiębiorstwo do 10 zatrudnionych” główną nagrodę otrzymała firma Baltic Design Institute. W kategorii „Przedsiębiorstwo od 11 do 50 zatrudnionych” zwyciężyła firma PM Services Poland, a w kategorii „Przedsiębiorstwo od 51 do 250 zatrudnionych” – IAI. Natomiast w kategorii „Przedsiębiorstwo powyżej 250 zatrudnionych” wygrała firma Eagle. Managerem Roku Pomorza Zachodniego 2022 został Marek Samborski z firmy Garo Polska. W nowej kategorii „Przedsiębiorstwo rodzinne” zwyciężyła Grupa Mojsiuk. W kategorii „Społeczna odpowiedzialność biznesu” główna nagroda przypadła firmie Espersen Poland. Po raz pierwszy w historii konkursu wręczono „Nagrodę internautów”. Trafiła ona do firmy CEVA Logistics CFS Fulfilment Solutions. Tradycyjnie wręczono także specjalne wyróżnienie przyznawane przez PIG – Buławy Nestora Przedsiębiorczości. Tym razem uhonorowano nimi mecenas Grażynę Wódkiewicz, Renatę Gryczkę, Wojciecha Tesznera i Lesława Siemaszkę.

Jakie najważniejsze wyzwania stoją przed PIG w najbliższym czasie?

– Zdecydowanie kwestia energetyki i bezpieczeństwa energetycznego, kwestia szalejącej inflacji i rosnących kosztów oraz kwestia zagrożenia zablokowania środków europejskich dla Polski. Środki strukturalne UE to dla Polski kręgosłup rozwoju gospodarczego. To impuls rozwojowy od momentu przystąpienia do wspólnoty. To potężne inwestycje publiczne, które podniosły polska gospodarkę i firmy do zupełnie innego poziomu. Bez tego grozi nam wielkie hamowanie i zapaść. Unia, jak każda większa wspólnota, ma swoje wady i problemy, ale w szczególności w dobie dzisiejszych globalnych wyzwań wspólne działanie i integracja państw i narodów jest niezwykle i niezmiernie ważne. To nasza racja stanu – zapewnia prezes PIG.

 

Prestiż  
Listopad 2022