Szczecin liderem w branży offshore

„Przełomowa decyzja o strategicznym znaczeniu, nowe otwarcie i ogromna szansa na dynamiczny rozwój”. Takie opinie pojawiły się po tym, jak firma Vestas, ogłosiła budowę w Szczecinie największej w Polsce fabryki produkującej elementy do farm wiatrowych. – Nie można było wyobrazić sobie lepszego scenariusza dla naszego miasta — mówią przedstawiciele Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

Autor

Prestiż

Godziny rozmów, otwartość i gotowość

do współpracy przynoszą efekty. Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej jest miejską spółką odpowiedzialną m.in. za przyciąganie inwestorów do Szczecina, tworzenie dobrego klimatu dla firm i promocję gospodarczą miasta. Jej przedstawiciele od początku prowadzili rozmowy z duńskim inwestorem i dialog ten przyniósł konkretne efekty. Vestas, jeden z trzech kluczowych na świecie graczy w produkcji offshorowej, zdecydował się zainwestować w Szczecinie.

– Jest to przełomowa decyzja i ma potencjał wypełnić lukę po upadku przemysłu stoczniowego — mówi Marek Kubik, prezes ARMS — mamy nadzieję, że przemysł związany z energetyką wiatrową znów postawi Szczecin na nogi. Jest to zupełnie nowe otwarcie dla rozwoju gospodarczego naszego miasta, rozwoju zaawansowanego, bo opartego na nowoczesnych technologiach. Powstanie takiego zakładu z pewnością wygeneruje dodatkowe miejsca pracy i wpłynie znacznie na otoczenie biznesowe oraz przyciągnie do naszego regionu kooperantów tej firmy.

W nowej fabryce montowane będą gondole i piasty turbin do wiatraków. Zakład ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku i zatrudniać nawet 700 osób.

– Kluczowym elementem decyzji inwestora,

by Szczecin stał się centrum offshore, jest jego lokalizacja, bliski dostęp do wody — przez Zalew Szczeciński do morza — mówi Renata Polikowska, dyrektor w spółce ARMS. – Wszystko układa się w całość. W Szczecinie będzie produkcja komponentów do farm wiatrowych, a w Świnoujściu wstępny ich montaż. Po złożeniu wszystko będzie wysyłane na Bałtyk.

Fabryka w Szczecinie i port instalacyjny w Świnoujściu mają być kluczowymi elementami realizacji pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Jest to wspólny projekt Grupy ORLEN i Northland Power, w którym wykorzystane będą nowoczesne turbiny firmy Vestas. Farma będzie o mocy do 1,2 GW i od 2026 roku ma zasilać czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych. Jest to element ekologicznej transformacji energetycznej, dającej bezpieczeństwo naszemu kraju.

Energetyka wiatrowa to wielka szansa dla Szczecina. Jak pokazuje doświadczenie i opracowania naukowe, nasz region ma ogromne możliwości i dobrą lokalizację do rozwoju energetyki wiatrowej.

– Zachodniopomorskie wg statystyk i mapy OZE produkuje aż 82 proc. energii odnawialnej w Polsce — mówi Renata Polikowska — Morze Bałtyckie jest uznawane za jeden z najlepszych akwenów do rozwoju energetyki wiatrowej. Dziś oczywiście liderami są Duńczycy i Niemcy, ale inne państwa, w tym Polska, również chcą się rozwijać w tym kierunku. I w tym, jako Szczecin, upatrujemy naszej szansy.

Plany zakładają budowę morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. – Morska Energetyka wiatrowa będzie miała coraz większe znaczenie zarówno w Europie jak i w Polsce.

Branża onshore i offshore rozwija się w Polsce już od dłuższego czasu i my jako Szczecin podjęliśmy decyzję o zaktywizowaniu naszych działań w celu lepszej promocji branży postoczniowej — tłumaczy Marek Kubik — stąd też pomysł na stworzenie strategii: Zachodniopomorski Offshore 2027 i Szczecin Offshore 2025. Chcemy wspólnie działać i pokazać, że w Polsce są dwie lokalizacje na budowę zakładów produkujących instalacje wiatrowe — poza Trójmiastem właśnie Szczecin i zachodniopomorskie.

Debata Offshore. W Technoparku Pomerania 7 listopada br. odbyła się kolejna już dyskusja z udziałem ekspertów dotycząca branży OZE. Streaming z tej debaty i poprzednich dostępny jest na profilu FB Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

 

Prestiż  
Listopad 2022