Hybrydowy transport kolejowy

Mogą swobodnie poruszać się zarówno po liniach zelektryfikowanych, jak i na trasach, gdzie nie ma trakcji wysokiego napięcia. Dzięki temu organizacja transportu kolejowego na Pomorzu Zachodnim staje się bardziej optymalna, bardziej ekonomiczna i bardziej ekologiczna. W pierwszym tekście nowego cyklu „Pomorze Zachodnie jest EKO” piszemy o hybrydowych pociągach Impuls 2, które przewożą pasażerów w regionie.

Autor

Max Radke

Na Pomorzu Zachodnim jest ponad 1200 km linii kolejowych o znaczeniu krajowym i regionalnym, po których poruszają się pociągi osobowe. Pociągiem można dotrzeć do większości dużych i średnich miast w rejonie. Wyzwaniem zawsze jest organizacja transportu, tak by przebiegała sprawnie i nie nadwyrężała budżetu. Kluczem do tego jest nowoczesny tabor.

Kilka tygodni temu w Szczecinie władze województwa zachodniopomorskiego dokonały uroczystego odbioru kolejnego już pociągu Impuls 2. To ósmy z dwunastu tego typu pojazdów, jakie docelowo trafią na kolejowe trasy w regionie. Impuls 2 to pierwszy w Europie pojazd hybrydowy w wersji z super kondensatorem. Dwunapędowe zespoły trakcyjne wyprodukowane przez nowosądecki Newag z powodzeniem kursują po Pomorzu Zachodnim od stycznia 2021 roku. Nowatorski hybrydowy zespół trakcyjny IMPULS 2 oprócz silników elektrycznych posiada też silniki spalinowe, które pozwalają na przejazd po odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej. Zastosowanie innowacyjnej technologii w Impulsie sprawia, że funkcjonalność i zakres zastosowania pojazdu przez przewoźników diametralnie wzrasta, a ponadto komfort jazdy pasażerów radykalnie się podnosi.

Aspekt ekologiczny w postaci ograniczenia emisji zanieczyszczeń jest tutaj równie ważny, wszak zachodniopomorskie to najbardziej ekologiczne województwo w Polsce i region, który zdecydowanie przewodzi w zielonej zmianie. Pociągi Impuls 2 dokładają swoją cegiełkę do tej zmiany.

– Te pojazdy hybrydowe, które jako pierwsze przyjechały na zachodniopomorskie tory są realizacją wizji naszego województwa jako przyjaznego mieszkańcom, ale także jako najbardziej proekologicznego województwa w Polsce.

Nie wszędzie w Polsce tory są zelektryfikowane, a dzięki tym pociągom dwunapędowym będziemy w stanie podróżować wszędzie tam, gdzie jest to możliwe z napędem elektrycznym, a tam gdzie jest to niezbędne, tam będziemy poruszać się z napędem spalinowym. Będzie można nimi podróżować komfortowo, ale jednocześnie ekologicznie. Jestem przekonany, że te pociągi będą fantastycznie służyły naszym mieszkańcom, turystom ale i środowisku naturalnemu – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek woj. Zachodniopomorskiego.

Hybrydowy Impuls pomieści 302 osoby, w tym 150 na miejscach siedzących. Przy jego projektowaniu szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo i komfort podróży. Przedział pasażerski jest wyposażony w system gaszenia pożaru, system informacji dla podróżnych, system monitoringu GPS, a także komfortowe fotele oraz półki na bagaże. W pociągu jest miejsce na 10 rowerów i dwa wózki inwalidzkie.

Pojazdy są klimatyzowane, wyposażone w internet bezprzewodowy, sieć intercom umożliwiająca łączność z maszynistą, sygnalizację przeciwpożarową, monitoring. Przy fotelach znajdują się ładowarki USB oraz gniazdka elektryczne. Każdy pojazd wyposażony jest w defibrylator, stopnie wysuwne i rampy dla osób niepełnosprawnych. Impuls 2 osiąga prędkość 160 km/h poruszając się w trybie elektrycznym oraz 120 km/h w trybie spalinowym.

Pomorze Zachodnie jest właścicielem największej ilości Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych Impuls. W okresie od 2013 do 2018 Newag dostarczył 40 jednostek pociągów Impuls pierwszej generacji wyposażonych w silniki elektryczne. W lipcu 2020 roku województwo zamówiło pierwsze dwie sztuki pociągów hybrydowych Impuls 2. W dniu 24 stycznia 2021 roku, na torach pojawiły się pierwsze pociągi „Bursztynowy” i „Zielony” – kursowały na trasach Szczecin - Kołobrzeg oraz Szczecin – Szczecinek, potem zaś łączyły Szczecin z lotniskiem w Goleniowie. Pociągi okazały się strzałem w dziesiątkę, nic zatem dziwnego, że już w lipcu 2021 roku do rodziny elektryków dołączył trzeci skład, a władze województwa ogłosiły, że łącznie kupią 12 pociągów Impuls 2. Wartość transakcji to 295,2 mln zł brutto.

Pociągi elektryczne i hybrydowe to ważny element w kształtowaniu ekologicznego transportu w województwie. Warto też dodać, że mieszkańcy województwa korzystają z ponad 250 nowych pojazdów niskoemisyjnych – na autobusy hybrydowe postawiły takie miasta, jak Szczecin, Szczecinek, Stargard, Koszalin i Kołobrzeg. Ponadto budowana jest spójna sieć tras rowerowych, aby można było przejechać przez Pomorze Zachodnie na rowerze bez zsiadania z niego przez ponad 1000 km.

– W naszym województwie od wielu lat stawiamy na ekologię i zrównoważony rozwój. „Pomorze Zachodnie – lider niebieskiego i zielonego wzrostu zapewniającego wysoką jakość życia mieszkańców” to kierunek zapisany w misji województwa. W ostatnich latach w regionie zrealizowano ponad 1500 projektów proekologicznych, nastawionych na rozwój gospodarki niskoemisyjnej, inwestycje w zrównoważony transport, budowę ścieżek rowerowych, wymianę taboru kolejowego i autobusowego, przebudowę linii kolejowych i budowę dróg. Wszystko oczywiście dzięki wsparciu funduszy unijnych. Jesteśmy krajowym liderem pod względem nowoczesności taboru kolejowego obsługującego połączenia regionalne – 86% pociągów nowych, tj. zakupionych od 2010 roku oraz 14% pociągów starszej konstrukcji, ale zmodernizowanych – dodaje marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Prestiż  
Listopad 2022