Pomorze Zachodnie jest Eko
Zielone budynki
Pomorze Zachodnie jest Eko
Zielone budynki
Certyfikacja ekologiczna budynków to proces oceny budynków pod kątem ich wpływu na środowisko. Proces ten pomaga określić, w jaki sposób budynki i ich infrastruktura wpływają na środowisko naturalne oraz jak można zmniejszyć zużycie energii i ograniczyć emisję zanieczyszczeń. W Szczecinie i okolicach jest już kilkadziesiąt różnych budynków komercyjnych i publicznych z międzynarodowymi certyfikatami ekologicznymi, które zachwycają innowacyjnymi rozwiązaniami.

Certyfikacja ekologiczna budynków wymaga wykonania szeregu testów i pomiarów, w tym pomiarów zużycia energii, wody, gospodarki odpadami i emisji zanieczyszczeń. Zebrane dane są porównywane z określonymi standardami, aby określić, czy budynek spełnia wymagania certyfikacji. Po udanej certyfikacji budynki są oznaczane znakiem jakości, który potwierdza, że zostały zaprojektowane i wykonane zgodnie z wymaganiami certyfikacji.
– Polscy inwestorzy coraz częściej zdają sobie sprawę z wagi, jaką włączanie myślenia o ekologii może mieć dla powodzenia ich przedsięwzięć. Inwestycje nieruchomościowe są prowadzone coraz świadomiej, a ekologia i minimalizowanie negatywnego oddziaływania na środowisko to kluczowe zagadnienia. Dobrze zaprojektowana, proekologiczna inwestycja to, oprócz lepszej kondycji planety, także lepsze samopoczucie użytkowników, mniejsze ryzyko biznesowe oraz lepszy odbiór inwestycji przez otoczenie i klientów – mówi Jerzy Wójcik z firmy doradczej JW+A.
Najbardziej popularne na świecie certyfikaty ekologiczne budynków to BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) i LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Oba systemy są dość zbliżone, analizują podobne kategorie i mają porównywalny koszt.
BREEAM jest brytyjskim systemem certyfikacji wielokryterialnej. Pierwszy obiekt certyfikowano w tym systemie w 1990 roku w Wielkiej Brytanii. Certyfikat ten przyznawany jest zarówno dla budynków w fazie projektowej (certyfikacja BREEAM International), jak i budynków istniejących (certyfikacja BREEAM In-Use). Obiekty są poddawane ocenie na podstawie specjalnie określonych kryteriów w dziesięciu kategoriach: Woda, Zdrowie i dobre samopoczucie, Energia, Transport, Zarządzanie, Innowacje, Materiały, Odpady, Zanieczyszczenia oraz Wykorzystanie terenu i ekologia. W zależności od uzyskanego wyniku budynek dostaje ocenę w skali od 1 do 6: Acceptable, Pass, Good, Very Good, Excellent, Outstanding. W 2009 roku certyfikat w ramach BREEAM otrzymał pierwszy obiekt w Polsce – Trinity Park III w Warszawie.
LEED jest amerykańskim systemem certyfikacji wielokryterialnej. To najpopularniejszy na świecie system, choć w Polsce prym wiedzie BREEAM. Budynki oceniane są w dziewięciu kategoriach: efektywna gospodarka wodna, jakość środowiska wewnętrznego, zintegrowany proces projektowy, zrównoważony teren, materiały i zasoby naturalne, priorytety regionalne, energia i środowisko, lokalizacja i transport oraz innowacje. Budynki (istniejące lub w fazie projektowej) mogą osiągnąć jeden z czterech poziomów certyfikatu (Certified, Silver, Gold, Platinum), zależnie od ilości zdobytych punktów i spełnionych wymogów ekologicznych. W Polsce pierwszy budynek w systemie LEED certyfikowano w 2010 roku (obiekt biurowo-produkcyjny BorgWarner Turbo Systems Poland w Rzeszowie), uzyskując poziom Certified.
Korzyści z uzyskania certyfikatu, niezależnie od wybranego systemu, są zauważalne i wymierne. Jest to zmniejszone zużycie energii oraz redukcja kosztów funkcjonowania budynku, spełnienie wymagań najemców oraz niezależne potwierdzenie standardu budynku, a sam wybór systemu zależy od indywidualnych preferencji. Certyfikacja nie tylko podwyższa wartość budynków, daje też gwarancję, że w projekcie wykorzystano rozwiązania, które zapewnią lepsze warunki do życia i pracy. Ponadto, certyfikowane budynki biurowe są odpowiedzią na coraz większą liczbę międzynarodowych firm z oddziałami na całym świecie, które poszukują biur do wynajęcia o wysokim standardzie.
W Szczecinie i okolicach jest już kilkadziesiąt różnych budynków komercyjnych i publicznych z międzynarodowymi certyfikatami ekologicznymi, które zachwycają innowacyjnymi rozwiązaniami. Oto niektóre z nich.






