Nagroda szczecińskiego reżysera

Film „Mój pierwszy raz” podbił serca jury festiwalu filmowego w hiszpańskiej Walencji. To prosta historia, która opowiada o panu Henryku z Dąbia, który po raz pierwszy w swoim życiu wybrał się do teatru. Autorem obrazu jest szczeciński reżyser Krzysztof Kuźnicki.

Autor

Aneta Dolega

 – W filmie szukam tego, co jest blisko, a bohater filmu był bardzo blisko. Z panem Heniem widywaliśmy się, rozmawialiśmy o tym, co słychać w jego świecie, a ja mu opowiadałem, co w moim. Tak powstał pomysł, by zrealizować portret dokumentalny naszego bohatera – wyjaśnia reżyser. – Z dokumentem tym byliśmy na trzech prestiżowych festiwalach w Polsce. Był pokazywany przy filmach za wielkie budżety, ale nagród nie dostaliśmy. Wysłaliśmy produkcję także na zagraniczne imprezy. Pewnego pięknego jesiennego ranka przyszedł mail, że nasz film został przyjęty do konkursu w Walencji. Popatrzyłem na listę z konkurencją z całego świata i zapomniałem o festiwalu. Na początku marca przyszła informacja, że wygraliśmy festiwal… a Hiszpanie pisali wcześniej, by przyjechać. No ale tego na poważnie nie brałem pod uwagę. Jak się okazało, myliłem się.

Zdjęcia powstały w jeden dzień. Autorami zdjęć są Krzysztof Kuźnicki i Anna Wiśniewska, muzykę skomponował Piotr Klimek, a całość wyprodukowało Stowarzyszenie Kamera, które realizuje filmy dokumentalne, ale też zajmuje się szeroko rozumianą edukacją filmową.

Prestiż  
Kwiecień 2017