Ścieżki starego Szczecina

Monika Szymanik, znana z instagramowego profilu kamienica_w_lesie, wydała album, który pokazuje jej roczną wędrówkę po ulicach naszego miasta. To publikacja wyjątkowa z wielu względów. Szczególnie zaś dlatego, że pani Monika pokazuje Szczecin tak, jak nikt inny go wcześniej nie pokazywał.

Autor

Karolina Wysocka

 „Niereformowalny miłośnik stareńkiego Szczecina. Pokazuję Szczecin moimi oczami i sercem” – te zdania widnieją w krótkim opisie na Instagramie Moniki Szymanik, który stał się podstawą do stworzenia albumu. Profil kamienica_w_lesie to prawdziwa perełka, pokazująca, że popularny serwis społecznościowy jest nie tylko dobrą platformą do promowania siebie, ale też inspirowania oraz pokazywania tego, co ciekawe lub piękne. W krótkim czasie zdobył ogromną popularność. Skupił też wokół siebie silną społeczność, która nie tylko komentuje zdjęcia, ale poleca również inne miejsca oraz toczy dyskusje na temat miasta. Pasja pani Moniki i jej zaangażowanie szybko zaowocowały, a jednym z efektów jest właśnie publikacja ze zdjęciami.

 „Kamienica w Lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki” to album, w którym możemy zobaczyć zdjęcia starych kamienic, zabytków, budynków, które mają duszę i często niezwykłą historię. Pani Monika fotografuje chętnie miejsca zapomniane, nadszarpnięte zębem czasu oraz takie, na które zwykły przechodzień nie zwróciłby uwagi. Jak się okazuje to właśnie w nich często znajdują się prawdziwe skarby: bajeczne sklepienia, dawne malowidła, kolorowe posadzki czy świetliki w formie witrażu. W każdym, nawet na pozór najmniej ciekawym budynku, Monika Szymanik potrafi znaleźć coś ciekawego i dzięki temu zachęca do odkrywania naszej małej ojczyzny. Sprawia, że zaczynamy patrzeć na Szczecin inaczej. Pokazuje, że wędrówka po miejskich ulicach i zapomnianych zakamarkach może być przyjemnością oraz podróżą pełną ciekawych odkryć. Jej album to zupełnie subiektywne spojrzenie na nasze miasto, ale jednocześnie pełne ciepła, wrażliwości i miłości do Szczecina. 

W publikacji zobaczycie nie tylko zdjęcia, jest tu też zapis wędrówek, który niczym pamiętnik, pokazuje nam rok z życia autorki profilu kamienica_w_lesie. Możemy jej oczami spojrzeć na miejsca, które odkryła i ludzi, jakich poznała. W albumie znajdziecie również nas, z czego się bardzo cieszymy. Kiedy napisaliśmy o pani Monice i w czerwcu opublikowaliśmy artykuł „Ukryte piękno Szczecina”, wiedzieliśmy, że nasze drogi się jeszcze przetną. Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy stać się częścią tego projektu i wybrać z Moniką Szymanik w ten niezwykły spacer po Szczecinie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odkrycia Kamienicy w Lesie, tymczasem zachęcamy do zapoznania się z albumem.

Premiera publikacji odbędzie się 1 grudnia o godzinie 14.00 w zabytkowej auli Zespołu Szkół nr 8, przy ulicy 3 Maja 1a, czyli zachwycającym budynku byłego kasyna oficerskiego z 1867 roku. 

Prestiż  
Listopad 2019