Żeglarskie święto Pomorza Zachodniego

Za nami 56 Etapowe Regaty Turystyczne. Podczas tygodniowych zmagań po akwenach Pomorza Zachodniego ścigało się niemal 60 jachtów. 

Autor

Andrzej Kus

Tegoroczne regaty rozpoczęły się w Trzebieży i zakończyły w tym samym miejscu. Przez tydzień żeglarze ścigali się na łącznym dystansie 110 mil morskich. 

– Udział w zawodach zgłosiło 60 jachtów. Regaty podzielone zostały na osiem etapów. Wszystkie zaplanowano na Pomorzu Zachodnim, na akwenach Roztoki Odrzańskiej, Zalewu Szczecińskiego, Morza Bałtyckiego i Zalewu Kamieńskiego. Start i meta każdego etapu zlokalizowane były na redzie portów Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego – mówi Marcin Raubo, Prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. 

Zwycięzcy

  • W klasyfikacji generalnej 56 ERT w klasie ORC zwyciężył Artur Burdziej na jachcie HARRY. Na drugim stopniu podium stanął Adam Lisiecki z jachtu LISICA. Trzecie miejsce przypadło Marcinowi Mrówczyńskiemu na jachcie VENENDI Str.
  • W klasie KWR 1 zwyciężył Radosław Okiński na jachcie MESCALERO. Drugie miejsce przypadło Grzegorzowi Dobiesowi na SEA DOG, trzecie Zbigniewowi Beltraniemu na jachcie MAXI – 2.
  • W klasie KWR 2 zwyciężył Krzysztof Dąbrowski na jachcie TRZECI, za nim znalazł się Piotr Bocher na BIMINI, a na najniższym stopniu podium Marek Krzysztoszek na RES NAVALIS.
  • W klasie NHC na SUNRISE wygrał Walerian Zegzdryn, Maciej Magneski zajął drugie miejsce na jachcie HALNY II. Trzecie miejsce przypadło Władysławowi Chmielewskiemu na jachcie BINDI.
  • W klasyfikacji generalnej OPEN zwyciężył VENANDI STR, przed BRYZA 33 i BINDI. 

Gościnne gminy i wspólna zabawa

Etapowe Regaty Turystyczne to nie tylko zmagania sportowe, ale również doskonała zabawa w przyjacielskiej atmosferze. To po każdym wyścigu wspólne biesiadowanie, koncerty i często rozmowy do białego rana.

Żeglarzy gościły mariny w Trzebieży, Świnoujściu, Dziwnowie, Wolinie, Stepnicy, Nowym Warpnie i Kamieniu Pomorskim. Wszystkie stanęły na wysokości zadania i bez wątpienia przyczyniły się do tego, że każdy z uczestników z jeszcze większą niecierpliwością będzie czekał na 57 edycję żeglarskiego święta. 

– Regaty udało się zrealizować dzięki pomocy finansowej i organizacyjnej wielu instytucji. Dziękujemy Marszałkowi Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdowi Geblewiczowi za Patronat Honorowy regat. Pomorze Zachodnie było partnerem wspierającym, co łączyło się ze szczególną odpowiedzialnością organizatora – mówi Komandor Regat Izabela Kidacka. – Dziękujemy sponsorom, zaangażowanym przedstawicielom gmin oraz przede wszystkim uczestnikom regat. Były to bardzo bezpieczne zawody przeprowadzone w duchu fair play – dodaje.

 

Prestiż  
Wrzesień 2020