Zjawiskowa Cupra

To auto robi wrażenie. I od razu przyciąga uwagę. Świetnie funkcjonuje  w  miejskich warunkach. Dynamiczny, sportowy  design, szczegółowo dopracowany wygląd  wnętrza, wyposażenie pełne najnowocześniejszej technologii. To niezaprzeczalne atuty Cupry Formentor.

Autor

Dariusz Staniewski

Nazwa tego modelu pochodzi od przylądka na hiszpańskiej wyspie Majorce. Jest jednocześnie pierwszym zaprojektowanym specjalnie dla Cupry.  Pojawia się także model Veloz (hiszp. „szybki”), sygnowanej skrótem VZ. Formentor  jest  przedstawicielem segmentu CUV (crossover SUV). 

Cupra zadbała o odpowiednie wyposażenie Formentora – jest tu adaptacyjne zawieszenie, hamulce Brembo, tryb kontroli startu, aktywny tempomat i to, czego nie może zabraknąć w żadnym nowym aucie – wzmacniacz dźwięku. 

Przód samochodu wyraźnie  zaznacza dynamiczność i sportowy styl, a ostro zarysowane linie nadają mu indywidualnego stylu. Maska z widocznym sześciokątnym grillem z dużym logo Cupra w kolorze miedzi i trójwymiarowym motywem, zderzak z pionowymi wlotami powietrza, dwie podwójne końcówki układu wydechowego, okrągłe światła przeciwmgielne i dolnym spojler. Wszystko to nadaje autu nieco drapieżny, agresywny wizerunek. Formentor wyposażony jest w silnik 1,5 TSI o mocy 150 KM i automatyczną skrzynię 7-biegową. Auto rozpędza się do 100 km/h w 8,9 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi 250 km/h. Wnętrze, to zupełnie nowa jakość. Na środku deski rozdzielczej znajduje się 10-calowy ekran multimedialnego Media System+. Kierownica, ścięta u dołu, jest obszyta skórą z dekoracyjnym przeszyciem w kolorze miedzi. Auto wyposażone jest w system bezkluczykowego dostępu i uruchamiania. Posiada centralną poduszkę powietrzną, która oddziela kierowcę i pasażera podczas zderzenia. Standardowa tapicerka składa się z elementów ze skóry ekologicznej. Formentor wyposażony jest w przednie fotele sportowe, a ambientowe oświetlenie kokpitu LED, z możliwością wyboru koloru, to nie tylko dekoracja. Pełni również funkcję monitorowanie martwego pola. Dzięki aplikacji Cupra Connect można zarządzać autem z dowolnego miejsce m.in. znaleźć je na parkingu, ustawić temperaturę, sprawdzić poziom oleju, otrzymywać powiadomienia włamaniowe. W przypadku niewielkiego zdarzenia w trakcie jazdy lub awarii dane są wysyłane do centrum Cupry, które może zamówić pomoc drogową lub poprowadzi do najbliższego serwisu. W razie wypadku automatycznie powiadamiane są służby ratunkowe, aby udzielić pomocy, jeśli jest ona konieczna.

Auto oferuje m.in. asystenta świateł drogowych, aktywny tempomat dostosowujący prędkość do pojazdu „przed” a także dostęp do danych z systemu nawigacji ( z 12 calowym ekranem dotykowym, wyposażona np. w aplikacje umożliwiającą odnalezienie najbliższej stacji benzynowej i sprawdzenia obowiązujących na niej cen paliwa), pełne oświetlenie LED (w tym np. podświetlane progi w drzwiach i tylne światła na całą szerokość pojazdu), trzystrefową klimatyzację automatyczną, czujniki parkowania z przodu i z tyłu z kamerą cofania, automatyczną funkcję opóźnionego wyłączania świateł i łopatki do zmiany biegów przy kierownicy. Pojemność bagażnika wynosi 450 litrów. Oparcie foteli z tyłu pojazdu można złożyć. To auto ma jeszcze jeden niezaprzeczalny atut, którym zyskuje przewagę nad konkurencją – 5-letnią gwarancję.

 

 

Prestiż  
Styczeń 2021