Niespełnione obietnice

„Pamiętaj o obietnicy lepszego jutra” to nowy projekt związanej także ze Szczecinem Agaty Zbylut, artystki, akademiczki i feministki, w którym przygląda się temu jak przebiegała jej droga do emancypacji. Symbolem tego projektu jest biała suknia ślubna.

Autor

Aneta Dolega

– Na wernisaż wystawy ubrałam suknię ślubną kupioną specjalnie na tę okazję. Bardzo mnie cieszyła perspektywa bycia panną młodą – figurą, która tak wiele miejsca zajmuje w fantazjach dziewczynek. Nic dziwnego, bo przecież na tej białej sukni kończą się wszystkie bajki. Konotuje dobre zakończenie, ale w rzeczywistości bywa różnie. Moment złożenia przysięgi małżeńskiej oznacza również przyjęcie na siebie ogromnej ilości patriarchalnych zobowiązań – wyjaśnia artystka. – Ten projekt to również opowieść o tym, co z moją pewnością siebie i poczuciem własnej wartości zrobiło ponad dwadzieścia lat przebywania w rzeczywistości, która jest budowana i oceniana przez mężczyzn i dla mężczyzn. Dawano mi do zrozumienia, że nie jestem u siebie, a mój kobiecy punkt widzenia jest co najwyżej prywatną i subiektywną oceną, z którą nie powinnam się obnosić.

Prace, które Agata wybrała na wystawę są częścią procesu, podczas którego nauczyła się to dostrzegać i nazywać. – Niektóre z nich powstały tuż po zakończeniu studiów, kiedy to w odpowiedzi na ciągłe pytania bo zamążpójście kupiłam swoją pierwszą suknię ślubną – tyle że o dziesięć rozmiarów za dużą – dodaje: – Jest tak wielka jak normalna suknia ślubna dla dziewczynki w wieku komunijnym. Nigdy do niej nie dorosnę. Kolejne prace zaś reprezentują kolejne okresy mojej twórczości, gdy perspektywa patrzenia oczami młodej dziewczyny zmieniała się na perspektywę dojrzałej kobiety. Ostatnim elementem projektu jest film będący pracą tytułową. Bohaterki obrazu to Bella i Kuratorka oraz Joachim, postacie znane z mojego Instagrama, a w które sama się wcieliłam. Materiał utrzymany jest w konwencji odwołującej się do estetyki filmów biograficznych.

 

Prestiż  
Kwiecień 2021