Porozmawiajmy o zdrowiu

Autor

Izabela Marecka

Nie jest tajemnicą, że na łamach Prestiżu często wspieramy akcje promujące zdrowy styl życia. Za nami październik, poświęcony profilaktyce raka piersi (obszerny blok tematyczny w naszym wydaniu specjalnym Zdrowie i Uroda), a listopad dedykujemy panom – to miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami. Nie bez przyczyny również na ten czas przypada Movember – akcja, której głównym celem jest podnoszenie świadomości mężczyzn o profilaktyce raka jąder i prostaty. Symbolem kampanii są wąsy, które panowie zapuszczają przez cały listopad, by wspierać się w tym jakże ważnym celu. 

W listopadzie zgromadziliśmy też medyczne autorytety i poruszamy tematy kardynalne z punktu widzenia naszego zdrowia. Zachęcam zatem do przeczytania rozmowy z profesorem Tomaszem Byrskim o nowoczesnych terapiach onkologicznych. Warto podkreślić, że ostatnie 20 lat w onkologii przyniosły ogromne postępy, nierzadko choroby nieuleczalne stały się chorobami przewlekłymi. – Często niepotrzebnie używa się pojęcia, że „walczymy z rakiem”, co może zniechęcić pacjentów do badań, proszę pamiętać, że lekarze „nie walczą” z rakiem tylko go leczą i to najczęściej skutecznie – podkreśla z całą mocą profesor. 

Kolejna rozmowa dotyczy otyłości. A statystyki są zatrważające, bo jeżeli nic się nie zmieni, to już w 2025 roku jedna czwarta populacji Ziemi będzie cierpiała z tego powodu, a WHO uznało otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą.  Jak trudno jest schudnąć i zmienić styl życia wie każdy, kto choć raz próbował. Problem ten jest złożony i wymaga pomocy specjalisty i to zazwyczaj niejednego. O tym wszystkim powiedziała nam dr hab. n. medycznych Anna Wiechowska-Kozłowska. 

Prestiż patronuje także charytatywnemu kalendarzowi, którego bohaterkami są znane szczecinianki. Panie stanęły przed obiektywem w szlachetnym celu – dochód z jego sprzedaży ma opłacić badania cytologiczne dla jak największej grupy kobiet. Już dzisiaj zapraszam na wernisaż zdjęć, który odbędzie się 25 listopada w Filharmonii Szczecińskiej. 

Izabela Marecka 

Prestiż  
Listopad 2021