Krzywym okiem - Dariusz Staniewski

Autor

Dariusz Staniewski

 Remont ulicy Struga w Szczecinie został ogłoszony budową 2013 roku w Polsce. Inwestycja za 111 milionów złotych zwyciężyła w kategorii "obiekty drogowo - kolejowe". Przebudowano 2,5 -kilometrowy odcinek ul. Struga. Konkurs zorganizował Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Zadeklarowany wróg prezydenta Szczecina - radna Małgorzata Jacyna - Witt na pewno ogłosi na Facebooku, że to spisek określonych sił. A remont oczywiście jest do... niczego. Jak zresztą wszystko w tym mieście. Ale jak ona dojdzie do władzy, o, to dopiero będzie się działo!

 

Jedna ze szczecińskich firm budowlanych dokończy remont Opery na Zamku. Poprzedni wykonawca zbankrutował i ogłosił upadłość. Wtedy pojawiła się propozycja, aby premierowym spektaklem po remoncie był "Upiór w Operze". Teraz podobno wykonawca po negocjacjach, zgodził się na cenę proponowaną przez zarząd województwa. Dlatego jest nowa propozycja premiery - "Opera za trzy grosze"

 

W lipcu wejście na kąpielisko Arkonka będzie bezpłatne. Tak postanowiły władze miasta. A co, mają gest. Niech naród zobaczy, co tak długo remontowano, niech zamoczy nogi w basenie, niech zjedzie zjeżdżalnią. Choć w głębi duszy to władze chyba modlą się o deszcz, kamienie z nieba i wichry szaleńcze. Bo taki naród to przyjdzie na kąpielisko, coś zepsuje, coś połamie, coś wybrudzi i cały efekt psu w budę. A poza tym, naród domu nie ma? Wodę mu zakręcono? Nie ma się gdzie kąpać?!

 

 Pomorze Zachodnie coraz bardziej zaczyna przypominać USA. A zwłaszcza jego niektóre stany. Skąd taka teoria? Otóż niedawno w rejonie Dziwnówka i Zalewu Szczecińskiego pojawiły się tornada wodne i trąby powietrzne. Ale to nic. Prawdziwa katastrofa - megatsunami dla niektórych nadejdzie jesienią tego roku - po wyborach samorządowych oraz za kilka miesięcy po wyborach parlamentarnych. Ale będą tornada w urzędach i instytucjach! Tylko jak nazwać taki wiatr? Może "Czyścioch"? "Wymiatacz"? "Czyściciel"? "Sprzątacz"? "Eksterminator"?

 

 I jeszcze jeden dowód na to, że coraz bliżej nam do niektórych stanów USA np. Kalifornii. Cztery drewniane domki stanęły na plaży w Pobierowie. Dla ratowników. Budki przypominają te z amerykańskiego serialu "Słoneczny patrol". Teraz mają pojawić się jakieś lokalne Pamele Anderson, które z rozwianym blond włosem i falującym biustem będą się rzucać w morskie fale na ratunek tonącym. Ogłoszono już zapisy dla chętnych do uratowania. Kolejka stale rośnie. Miejsca z pierwszej "dziesiątki" już trafiły na Allegro. Licytacje trwają.

 

Pomorski Uniwersytet Medyczny na topie. Dzikie tłumy chcą zostać lekarzami. Największym zainteresowaniem cieszy się kierunek lekarski, gdzie na jedno miejsce jest 11 chętnych. Na drugim miejscu jest kierunek lekarsko - stomatologiczny. Tu na 90 miejsc zgłosiło się 940 chętnych. Takie są właśnie efekty oglądania "Dr Housa", "Na dobre i na złe" oraz "Lekarzy". Ale szykuje się kontrofensywa. Babki zielarki i znachorzy zrezygnowali z egzaminów wstępnych na swoich uczelniach. A "Kulawa Maryna" z bagien pod Cedynią wprowadziła nawet promocję na swoje szkolenia..

 

 Trwa remont wieży widokowej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Ze względu na zły stan - została zamknięta dla zwiedzających ponad rok temu. Remont potrwa do października. Koszt prac to ok. 25 mln zł. Dyrekcja Zamku chce uatrakcyjnić ten obiekt. Dlatego ogłosiła casting na osobę, która jako Biała Dama o północy w dymie i blasku ognia będzie się pokazywać na wieży. Coś takiego jak "przebacz mi Brunhildo" z "Wakacji z duchami". Mieszkańcy Szczecina będą mogli natomiast wybrać imię dla Damy. Ale takie, żeby pasowało dla pogranicza polsko - niemieckiego np. Hermenegilda, Jessica albo Ludygierda.

 

Prestiż  
Lipiec 2014