Wizjonerski Ford S-Max

Bez wątpienia może kandydować do miana jednego z najzgrabniejszych i najbardziej funkcjonalnych vanów. Nie dość, że jest wygodnym i komfortowym modelem Forda, to na dodatek ma coś, co pociąga każdego kierowcę – sportowe zacięcie. Mowa o nowym S-Maxie.

Autor

Jerzy Chwałek
Ford słynie z tego, że nie wypuszcza niesprawdzonych modeli. Każdy kolejny jest dokładnie przemyślany, naszpikowany technologią, która nie tylko odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, ale również za komfort przemieszczania się. Podobnie jest z nowym S-Maxem, który jest idealny zarówno dla osób kochających dynamiczną jazdę, jak i tych, co cenią jazdę spokojniejszą i komfortową. Samochód wyposażony jest w silnik o pojemności 2 litrów o mocy 150KM, z sześciostopniową automatyczną skrzynią biegów. Jego średnie zużycie paliwa to zaledwie 5,4 litra oleju napędowego.
 
Inteligentna jazda
 
Wyposażenie jest naprawdę imponujące i można opowiadać o nim godzinami. Zastosowany w nim został inteligentny napęd na cztery koła, który monitoruje na bieżąco zachowanie poszczególnych kół i automatycznie przekazuje wymagany moment obrotowy do odpowiedniego.
 
Dzięki tej opcji auto prowadzi się bezpiecznie w każdych warunkach, niezależnie od rodzaju nawierzchni. Informacja o dystrybucji momentu obrotowego pokazywana jest na wyświetlaczu deski rozdzielczej.
 
Ciekawym rozwiązaniem jest odpowiadający za zwiększenie bezpieczeństwa adaptacyjny układ kierowniczy. Automatycznie dostosowuje przełożenie przekładni kierowniczej do prędkości samochodu. Przy niższych prędkościach mały obrót kierownicy przekłada się na duży skręt kół ułatwiając wykonanie manewru parkowania, z koleii przy wyższych prędkościach układ kierowniczy gwarantuje większy komfort i precyzyjną kontrolę kierunku jazdy.
 
Nowy Ford S-Max dostępny jest z zaawansowanym systemem reflektorów adaptacyjnych Ford Dynamic LED. Wykrywa zmiany w warunkach drogowych i automatycznie dostosowuje wiązkę światła zapewniając optymalne oświetlenie. Podobnie zachowują się światła do jazdy dziennej oraz migające sekwencyjnie kierunkowskazy.
 
Mówiąc o bezpieczeństwie nie sposób nie wspomnieć o systemie Pre-Collision Assist. Wykrywa on samochody i pieszych znajdujących się na drodze przed naszym samochodem. Zadaniem systemu jest śledzenie sytuacji na drodze i ostrzeganie o ryzyku kolizji. Gdy nie zareagujemy na sygnały ostrzegawcze – automatycznie włączają się hamulce.
 
Kolejny, niezwykle wygodny oraz komfortowy system to Active Park Assist. Wystarczy wcisnąć przycisk, a czujniki zaczną wyszukiwać odpowiednie miejsce parkingowe – równoległe albo prostopadłe. Następnie system automatycznie zaparkuje nowego Forda pozostawiając nam jedynie konieczność operowania pedałem gazu, hamulca czy skrzynią biegów – zgodnie z pojawiającymi się na ekranie instrukcjami i sygnałami dźwiękowymi.
 
Multimedialne i komfortowe wnętrze
 
Przyjrzyjmy się wnętrzu wyposażonemu w diody LED z elementami nastrojowego oświetlenia w wybranym kolorze. Sportowy charakter podkreślają przednie, skórzane fotele z pamięcią położenia (fotel kierowcy): regulowane w wielu kierunkach, również elektrycznie, wentylowane i podgrzewane. Opcjonalnie można zażyczyć sobie nawet z funkcją masażu! Trzy pełnowymiarowe fotele w drugim rzędzie można z łatwością złożyć na płasko jednym ruchem ręki oraz przesunąć, odchylić do przodu lub tyłu. Można zażyczyć sobie również kolejny rząd siedzeń z dwoma fotelami,
również składanymi.
 
Wielofunkcyjna, skórzana kierownica daje nam możliwość sterowania niemal każdą funkcją bez konieczności odrywania od niej rąk. W podłokietniku znajdziemy bardzo głęboki schowek, a tuż obok miejsce na kubki z funkcją chłodzenia bądź podgrzewania. W centralnej konsoli umieszczono także gniazdko na 230V. Takich rozwiązań jest naprawdę mnóstwo, jak na rodzinne auto przystało.
 
Na pokładzie znajdziemy 8-calowy ekran dotykowy sterowany głosem z bluetoothem. Za jego pomocą obsłużymy niezwykle dokładny system nawigacji z mapami 3D czy dwustrefową klimatyzację. Ekran pomoże nam nawiązać i odebrać połączenie telefoniczne, a także posłuży do aktywowania wspomnianej funkcji masażu w przednich fotelach, w których znajduje się 11 poduszek pneumatycznych ułożonych w taki sposób, by zapewniały dodatkowe podparcie i komfort. No i rewelacyjny system nagłośnienia Premium z 12 głośnikami, w tym niskotonowym umieszczonym w bagażniku.
 
S-Maxa można już kupić za 97 900 zł. Jest możliwość zakupu w ratach, dostępny jest od 726 złotych miesięcznie! Ze szczegółami i dokładną ofertą można zapoznać się w salonach Bemo Motors Szczecin znajdującymi się przy ul. Pomorskiel 115B i na Ustowie 56.
Ford S-MAX
 
Pojemność 2000 cm
Moc 150 KM
Prędkość maksymalna – 198 km/h
Przyspieszenie do 100 km – 10,8 s.
Skrzynia biegów – automatyczna
Cena od 97 900 zł

Prestiż  
Kwiecień 2016