Od redaktora prowadzacego
Przybierająca na sile wojna w Ukrainie, niepoddająca się inflacja, światowy kryzys energetyczny, ogromne podwyżki cen prądu i gazu, wciąż odczuwane skutki pandemii i zawirowania wokół środków unijnych - w takich okolicznościach weszliśmy w nowy rok. Jak w tych niepewnych, niestabilnych czasach rozwijać biznes? Jak planować inwestycje w samorządach? Jak otwierać nowe biznesy i budować przedsiębiorczość w skali globalnej, jak i lokalnej?
Najprościej powiedzieć – nie da się! No właśnie, najprościej. Nie od dziś jednak wiadomo, że przedsiębiorcy nie lubią prostych rozwiązań. Nie lubią też dróg na skróty. Każdy kryzys jest tak naprawdę sprawdzianem i odpowiedzią na ważne pytania. Czy prowadzimy nasze firmy perspektywicznie mając świadomość, że w gospodarce są lata chude i tłuste i na te pierwsze po prostu trzeba firmę przygotować? Czy nasze organizacje są na tyle elastyczne, że w obliczu kryzysu potrafią się szybko przeorganizować, przedefiniować cele strategiczne i przekierować oś działań na inne możliwości? Czy kryzys traktujemy, jak problem czy jak wyzwanie? Na ten temat na łamach magazynu Prestiż – Biznes i Inwestycje wypowiadają się szczecińscy przedsiębiorcy i samorządowcy. Warto przeczytać, bo w tych wypowiedziach rysują się bardzo ciekawe punkty widzenia.
Wspomniałem wyżej o kryzysie energetycznym. Niewątpliwie, cały świat szuka sposobów na ograniczenie paliw kopalnych, inwestuje się w alternatywne źródła energii i podejmuje szereg działań zmierzających do ograniczenia emisji CO2. W tej materii dużo do zrobienia ma sektor budowlany, w którym coraz bardziej powszechne stają się technologie zeroemisyjne. Dekarbonizacja budownictwa to coraz wyraźniejszy trend wymuszony unijnymi regulacjami. Do 2030 roku emisja gazów cieplarnianych do atmosfery ma być zredukowana o 55 procent, a do 2050 Europa ma osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto. Jedną z dróg jest zrównoważone budownictwo. Oznacza to, że budynki muszą być projektowane, budowane i użytkowane w sposób, który zmniejsza emisje gazów cieplarnianych, a nie tylko zmniejsza zużycie energii. Sporo takich budynków jest w Szczecinie, o czym również piszemy na naszych łamach.
Kontynuując temat energetyki i ekologii, piszemy również o wodorze, który nazywany jest paliwem przyszłości. Technologie wodorowe rozwijają się w wielu dziedzinach gospodarki, a nad ich wykorzystaniem intensywnie pracują naukowcy i rządy wielu krajów. Do 2030 roku Unia Europejska zamierza wydać na inwestycje wodorowe nawet 370 miliardów euro. Swoją strategię wodorową ma też Polska, a do roli krajowego lidera wodorowego aspiruje Pomorze Zachodnie. Dlaczego? O tym również piszemy w tym wydaniu Prestiżu.
Co jeszcze znajdziecie na naszych łamach? Prezydent Szczecina Piotr Krzystek opowiada o inwestycjach, które miały być, ale jednak ich nie będzie. Wyjaśnia również dlaczego ich nie będzie. Marszałek Olgierd Geblewicz mówi o budżecie województwa, w którym jest dziura. Piszemy też o środkach unijnych, które czekają na naszych lokalnych przedsiębiorców. A na sam koniec wracamy do tematu Polskiego Ładu, który nieźle namieszał nie tylko w papierach naszych firm, ale też w finansach. Tym razem na sprawę spoglądamy z drugiej strony, a o rzeczywistości wykreowanej przez Polski Ład opowiada Justyna Szmiłyk, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.
Miłej lektury!