Implanty Zygomatyczne

Rewolucyjne rozwiązanie dla rekonstrukcji uzębienia

Co to jest implant zygomatyczny, czyli tzw. zygoma? Zygoma to rodzaj implantu dentystycznego, który został specjalnie zaprojektowany do zakotwiczenia w kości jarzmowej (policzkowej). To unikalne rozwiązanie pozwala na uzyskanie bezpiecznego i stabilnego umocowania sztucznych zębów w szczęce na stałe, bez konieczności ich wyciągania. Stosuje się je głównie u pacjentów z niewystarczającą ilością i gęstością kości szczęk. Wynalezione pod koniec XX wieku implanty zygomatyczne, dzięki swoim licznym zaletom, stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych implantów dentystycznych.

Autor

Prestiż

Korzyści wynikające z zastosowania implantów Zygoma

  • Wskazane dla skrajnie znikłych kości szczęk: Jedną z najbardziej znaczących zalet implantów Zygoma jest możliwość uniknięcia konieczności przeszczepu kości u pacjentów z niedostateczną jej gęstością i ilością. Poprzez zakotwiczenie implantu bezpośrednio w kości jarzmowej, implanty zygomatyczne zapewniają bezpieczną podstawę dla odbudowy protetycznej.
  • Krótszy czas leczenia: Implanty Zygoma umieszcza się podczas jednej sesji chirurgicznej, najczęściej łącznie z mostem odtwarzającym zęby zamocowanym na stałe do implantów. To znacząco skraca czas leczenia w porównaniu z tradycyjnymi implantami dentystycznymi, które mogą wymagać wielu zabiegów i długiego okresu rekonwalescencji.
  • Wysoki wskaźnik powodzenia: Implanty Zygoma charakteryzują się wysokim wskaźnikiem sukcesu, wynoszącym od 92% do 98%. Ten korzystny wynik przypisuje się stabilnemu zakotwiczeniu implantu w kości jarzmowej, która zapewnia doskonałą stabilność i wsparcie dla protetyki.
  • Lepsza jakość życia: Pacjenci poddani zabiegowi wszczepienia implantów Zygoma w krótkim czasie znacząco poprawiają jakość życia. Polepsza się wygląd estetyczny twarzy, wraca uśmiech, zmieniają się na korzyść funkcje mowy, gryzienia. Dzięki stabilności zębów zwiększa się komfort i pewność siebie w wielu sytuacjach.

Implanty Zygoma są doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów:

  • U których stwierdzono znaczny brak kości w górnej szczęce, przez co tradycyjne implanty dentystyczne są niemożliwe do wykonania lub wymagają rozległych przeszczepów kości.
  • W przypadku wcześniejszych nieudanych prób wszczepienia implantów lub odbudowy kości w okolicy zatoki szczękowej, które w efekcie doprowadziło do utraty kości.
  • Chcących uniknąć długiego czasu leczenia i rekonwalescencji związanej z tradycyjnymi implantami i przeszczepami kostnymi.
  • Cierpią na choroby, które mogą stanowić przeciwwskazanie do przeszczepu kości, takie jak niektóre choroby autoimmunologiczne.

Czas trwania zabiegu

Zabieg wszczepienia implantu Zygoma trwa zazwyczaj około 2-4 godzin w zależności od złożoności przypadku i liczby wszczepianych implantów — zwykle wszczepia się 1-4 implantów zygomatycznych. Czas ten obejmuje podanie znieczulenia, umieszczenia implantów Zygoma i zamocowania protez.

Czy zabieg wszczepienia implantów Zygoma jest bolesny?

Podczas zabiegu wszczepienia implantów zygomatycznych pacjentom podawane jest znieczulenie miejscowe z sedacją lub znieczulenie ogólne, co zapewnia komfort i brak bólu. Po zabiegu można spodziewać się pewnego dyskomfortu i obrzęku. Objawy te są jednak zazwyczaj dobrze kontrolowane za pomocą dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i okładów z lodu. Większość pacjentów wraca do swoich normalnych zajęć w ciągu kilku dni do tygodnia po zabiegu.

Podsumowanie:

Implanty Zygoma zrewolucjonizowały dziedzinę implantologii stomatologicznej, oferując realne i skuteczne rozwiązanie dla pacjentów z dużymi brakami kości szczęk lub innymi problemami, które sprawiają, że tradycyjne implanty dentystyczne nie są wskazane. Dzięki wysokiemu wskaźnikowi powodzenia i krótszemu czasowi leczenia oraz poprawie jakości życia implanty zygomatyczne stają się coraz bardziej popularnym wyborem dla pacjentów potrzebujących uzupełnień protetycznych.

Jak w przypadku każdej procedury medycznej kluczowe znaczenie ma konsultacja z wykwalifikowanym i doświadczonym specjalistą chirurgii i protetyki stomatologicznej w celu ustalenia czy implanty zygomatyczne są właściwym rozwiązaniem dla pacjenta. W klinice stomatologicznej Aesthetic Dent w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim, nasz zespół wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, razem z dr Paulo Malo jest gotowy do wykonania tej nowoczesnej procedury, aby pomóc pacjentowi osiągnąć piękny i funkcjonalny uśmiech.

 

dr Paulo Malo w Aesthetic Dent podczas konsultacji